За сите мрзливи и невежбачи: Брзи трикови за слабеење

Сите сакаат да бидат слаби и згодни, посебно после празниците, нема кој не посакува да се врати на старото тело и да го намали вишокот кифли, руска салата, месо, пити и колачи.

za-site-mrzlivi-i-nevezhbachi-brzi-trikovi-za-slabeenje-01.jpg

Но, многумина, кога навистина ќе се соочат и застанат пред предизвикот – вежбање и здрава исхрана, едноставно се откажуваат.

Дали од мрзливост, дали од немање желба или пак време, повеќето почнуваат да си се помируваат со телото.

Сепак, не мора да биде така, бидејќи постојат трикови дури и за слабеење без вложување посебен напор.

Секако, не може да очекувате огромни резултати, но добро е од некаде да се почне.

Не заборавајте да пиете вода

Веќе знаете дека е многу важно за метаболизмот да пиете редовно вода, или по 1-2 чаши, 30 минути пред секој оброк. Така метаболитичкиот процес започнува одново и стомакот се чувствува пополно, што спречува да се прејадете.

za-site-mrzlivi-i-nevezhbachi-brzi-trikovi-za-slabeenje-02.jpg

Внимавајте на храната

Направете го јадењето ритуал на кој целосно ќе се посветите, а нема да ви одземе многу време. Седнете на маса, не брзајте, не правете повеќе работи одеднаш, не размислувајте на проблеми, ниту пак гледајте телевизија и најважно, не зборувајте на телефон.

Гледајте што јадете и така ќе уживате во тоа што го јадете, ќе го вкусите подобро, ќе јадете побавно и помалку.

za-site-mrzlivi-i-nevezhbachi-brzi-trikovi-za-slabeenje-03.jpg

Користете помала чинија, прибор, стапчиња (зависно од храната)

За да не мислите на количината на оброкот, секогаш користете помала чинија и јадете толкава количина колку што собира, еднаш. Исто така, добар трик е да јадете со стапчиња, бидејќи така јадете побавно, па ќе бидете најадени со многу помала количина.

za-site-mrzlivi-i-nevezhbachi-brzi-trikovi-za-slabeenje04.jpg

Спијте повеќе

Сега имате одлично оправдување да останете малку повеќе време во кревет. Причината е логична, кога спиете, не јадете, а добриот сон, влијае и на метаболизмот и на нивото на хормоните, што ќе ви помогне да се одржите во форма.

za-site-mrzlivi-i-nevezhbachi-brzi-trikovi-za-slabeenje-05.jpg

Спијте на ладно

Намалете го греењето или отворете прозор да влезе ладен воздух пред спиење, бидејќи истражувањата покажуваат дека спиењето на температура од 19⁰С му помага на телото побрзо да ги согори калориите, бидејќи согорува масти за да ја одржи температурата.

za-site-mrzlivi-i-nevezhbachi-brzi-trikovi-za-slabeenje-06.jpg

Уште 5 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Научно докажани трикови со кои ќе согорите калории во текот на денот Аромата на ванила ја „убива“ желбата за благо поради што ќе внесете помалку кало...
Трикови со кои ќе останете во форма за празниците, ако немате намера да вежбате Танцувајте додека чистите, со пријателите одете на прошетка наместо на кафе и ко...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg