Жените во врска имаат 30% помалку оргазми од нивните партнери
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Жените во врска имаат 30% помалку оргазми од нивните партнери

Авторката на книгата„Becoming Cliterate: Why Orgasm Equality Matters – And How to Get It“  ја посочува главната причина поради која жените доживуваат помалку оргазми од мажите.

zhenite-vo-vrska-imaat-30-procenti-pomalku-orgazmi-od-nivnite-partneri-01.jpg

Ново истражување во САД направено на 52.500 луѓе откри дека жените во врска имаат 30% помалку оргазми од нивните партнери. 95% од мажите речиси секогаш или секогаш свршуваат при секс, додека оваа бројка кај жените е само 65%.

И во книгата „Becoming Cliterate: Why Orgasm Equality Matters – And How to Get It“ авторката Лори Минтц говори за нееднаквоста на бројот на оргазми кај мажите и жените.

zhenite-vo-vrska-imaat-30-procenti-pomalku-orgazmi-od-nivnite-partneri-02.jpg

Таа вели дека причина број еден за помалиот број на оргазми кај жените е игнорирањето на клиторисот од страна на мажите. Порачува дека на многу жени им е потребна директна клиторисна стимулација за да доживеат оргазам.

zhenite-vo-vrska-imaat-30-procenti-pomalku-orgazmi-od-nivnite-partneri-06.jpeg

Дури и самите жени во разни истражувања откриваат дека често не успеваат да дојдат до врвот на задоволството само со вагинална пенетрација.

zhenite-vo-vrska-imaat-30-procenti-pomalku-orgazmi-od-nivnite-partneri-03.jpg

Лори порачува дека кога мажите ќе сфатат дека центарот на женското задоволство е клиторисот, тогаш бројот на оргазми кај мажите и жените ќе биде поизедначен.

zhenite-vo-vrska-imaat-30-procenti-pomalku-orgazmi-od-nivnite-partneri-05.jpeg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

14 работи кои мажите им ги кажуваат на жените, а жените ги мразат „Изгледаш одлично за своите години.“ – Мажите и жените постојано имаат проблем в...
„Како ми стои?“, „Ништо не ми е“ - Работи што мажите ги мразат кај жените Кога зборуваме за животот на младите брачни парови, има многу работи во кои тие ...
14 работи кои ги прават жените што се добри во кревет Дали партнерот со вас го има најдобриот секс во животот? Кои карактеристики ве п...

Најчитани неделава