Како полесно да го заборавите поранешниот партнер во 5 чекори?


Како полесно да го заборавите поранешниот партнер во 5 чекори?

Некои раскинувања се толку болни што можат да се споредат со тагата што ја чувствуваме кога ќе изгубиме член на семејство.

Kako da go zaboravite poranesniot partner vo 5 cekori 01

И покрај тоа, некои луѓе сè уште сметаат дека времето лекува сè и дека не треба активно да работат за да ја подобрат својата психолошка состојба.

Ние не се согласуваме со ова, доколку можат да се избегнат непотребни страдања. Веруваме дека следните 5 чекори се клучни за подобрување на вашата ментална состојба после болното раскинување.

Еве како да го заборавите поранешниот партнер во 5 чекори:

1. Престанете да ја идеализирате врската што ја имавте со партнерот

Ниту една врска не е совршена, но се чини дека по раскинувањето особено го идеализираме партнерот. Дали сè беше навистина розово како во нашите сеќавања? Многу веројатно не.

Ако сакате да ја оставите вашата неуспешна врска зад себе, размислете за моментите со партнерот кога работите едноставно не функционирале како што треба.

2. Не прифаќајте да бидете само пријатели

Пријателството меѓу поранешните партнери е сигурен рецепт за неуспех. Невозможно е да бидете само пријатели со лицето што ве повредило.

Колку повеќе комуницирате со вашиот поранешен партнер, толку повеќе ќе бидете фрустрирани, особено ако тој / таа има нов партнер. Наместо тоа, подобро е да заборавите на него / неа што е можно поскоро и да тргнете по свој пат.

Kako da go zaboravite poranesniot partner vo 5 cekori 02

3. Избегнувајте ги работите и луѓето што ве потсетуваат на вашиот поранешен партнер

Избришете ги пораките, не ги гледајте заедничките слики и во никој случај не пуштајте песни што ги сакавте. Треба да го избришете својот поранешен партнер од животот.

Кога ќе влезете во нова врска, ќе ви биде полесно да гледате трезвено на овој период.

4. Најдете нова страст

Не мислиме во романтична смисла, иако секако дека и тоа е пожелно. Почнете да правите нешто во што ќе уживате, што ќе ви помогне да го исклучите вашиот ум од неуспешната врска и поранешниот партнер.

Ова може да биде одредена професионална активност или хоби.

Kako da go zaboravite poranesniot partner vo 5 cekori 03

5. Изберете го вистинскиот сојузник за да ви помогне во процесот на закрепнување

Што точно значи тоа? Па, веруваме дека имате добри пријатели кои се подготвени да ве поддржат. Од друга страна, не е секој од нив идеален за сите ситуации.

Многу луѓе немаат доволно емпатија кон луѓето кои раскинале и не знаат како да реагираат.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Не мора да знаете сѐ: Совети за бракот од разведена жена Дадете му крилја да ги следи соништата и жалбите сведете ги на минимум... Дад...
Негативните последици од бегањето од сингл статусот Кога последен пат бевте сингл на подолг период? Поради некоја причина, цело врем...
Луѓе откриваат што ги вади најмногу од такт во порно филмовите (18+) „Никогаш не дознаваме дали водоводџијата ја поправил пукнатата цевка“ и други 15...

Најчитани неделава