12 знаци кои предупредуваат дека врската може да стане насилна
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 19-02-2020


12 знаци кои предупредуваат дека врската може да стане насилна

Обрнете внимание на следниве знаци, кои откриваат дека сте во потенцијално насилна врска.

12-znaci-koi-predupreduvaat-deka-vrskata-moze-da-stane-nasilna-01.jpg

Посебно добро размислете ако веќе извесно време трпите барем половина од нив.

По што може да го препознаете насилниот партнер?

- Партнерот ви ги форсира одлуките, без да ги преиспита вашите емоции на таа тема.

- Алармантно станува опседнат да ве контролира.

- Секогаш кога зборува за претходните врски вели дека другата страна била „полудена.“

- Партнерот нема социјален живот и пријатели.

- Константно се чувствувате како да газите „по јајца,“ односно сте несигурни во негово присуство.

- Честопати има изливи на бес, дури и за најмала ситница.

12-znaci-koi-predupreduvaat-deka-vrskata-moze-da-stane-nasilna-02.jpg

- Секогаш тој е во право во секоја ситуација.

- Екстремно е љубоморен.

- Сексот знае да биде насилен чин и не се почитува вашето „не.“

- Алкохолот буди бес и насилство во партнерот.

- Се обидува да ве оддалечи од семејството и пријателите.

- Се плашите што ќе се случи доколку решите да ја прекинете врската.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 знаци дека е себичен во сексот Себичните луѓе неретко се себични и во сексот. Ако имате таков партнер, тогаш зб...
11 знаци дека за вашиот брак сè уште има надеж Понекогаш ви е преку глава од партнер, како постојано како да му давате вештачко...
13 знаци дека не е вљубен во вас, туку само сте му навика Дали имате лоша интуиција за вашата врска, како од утробата да чувствувате дека ...