Најчестите грешки што треба да ги избегнете на почетокот од љубовните врски


Најчестите грешки што треба да ги избегнете на почетокот од љубовните врски

Без разлика колку сте заљубени со партнерот, врската секогаш бара многу работа, особено на почетокот.

najchestite-greshki-shto-treba-da-gi-izbegnete-na-pochetokot-od-vrskata-01.jpg

Постојат многу грешки што ги прават речиси сите кога ќе започнат нова врска, кои подоцна можат да бидат причина за сериозни проблеми.

Затоа, погледнете кои се најчестите грешки на кои треба да внимавате:

Преголем фокус на „физичкиот“ дел од врската

Сексот е важен во секоја врска, но фокусот не треба да ви биде само таму, особено ако и двајцата сметате дека врската има потенцијал.

Важно е да наоѓате време и за други заеднички активности кои ќе ви помогнат да се запознаете подобро.

Го споредувате партнерот со бившиот

Ова е честа грешка во новите врски, особено ако неодамна сте се разделиле со бившиот. Без разлика што и како правел бившиот, немојте да го споредувате со сегашниот партнер. Секоја врска е различна и немате никаква корист од правење споредби.

Штом сте започнале нова врска, време е да заборавите на поранешниот партнер.

najchestite-greshki-shto-treba-da-gi-izbegnete-na-pochetokot-od-vrskata-02.jpg

Глумите нешто што не сте

Нормално е да сакате да оставите добар впечаток кај новиот партнер, но немојте да го правите тоа со глумење.

Дозволете си да бидете свои и покажете му го вашето вистинско лице на партнерот. Ако овој партнер е вистинскиот, сигурно нема да можете да глумите целиот живот.

Ги запоставувате потребите и обврските поради новата врска

На почетокот на секоја врска партнерите сакаат да минуваат што е можно повеќе време заедно. Ова е сосем во ред, но немојте да го запоставите вашиот живот поради новата врска.

Ако, на пример, секој петок сте излегувале со некој пријател, немојте одеднаш да го промените тоа поради новиот партнер.

najchestite-greshki-shto-treba-da-gi-izbegnete-na-pochetokot-od-vrskata-03.jpg

Се однесувате премногу приврзано

Ако сте премногу приврзани, па дури и „зависни“ од партнерот, голема е веројатноста да го исплашите, особено на почетокот од врската.

Потребно е време за да се изгради стабилна емоционална врска помеѓу двајца, па немојте да го брзате партнерот.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Ако ја сакаш, не ја уништувај Сакам да се присетиш како изгледаше таа првиот пат кога ја здогледа… Ти доaѓа ли...
9 проблеми во врската по кои ќе познаете дека љубовта згаснува Секој треба да знае кои се опасни проблеми и ситуации, што не треба да се игнори...
Негативните последици од бегањето од сингл статусот Кога последен пат бевте сингл на подолг период? Поради некоја причина, цело врем...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg