Како капата која го покрива лицето ја освои модната сцена?

На трендот познат како балаклава или капата под која се гледаат само очите, влијаеше и пандемијата, но корените си ги влече од едно друго време.

kako-kapata-koja-go-pokriva-liceto-ja-osvoi-modnata-scena-03.jpg

Еден од оние кои го популаризираа овој детаљ, беше токму креативниот директор на Gucci.

Алесандро Мишел уште во 2018-та година ја претстави балаклавата во склоп на својата креативна колекција за Gucci, но со текот на пандемијата, дури сега доживува слава.

FotoJet (1).jpg

Волнените капи порано ги носеле британските и ирските војници, во периодот од 1853-та до 1856-та, а ги плетеле нивните сопруги.

Оваа капа е воедно симбол на оние кои сакаат да го скријат својот идентитет.

Сега, апетитот за нешто ново на модната сцена, ни го донесе токму овој моден додаток:

kako-kapata-koja-go-pokriva-liceto-ja-osvoi-modnata-scena-01.jpg

kako-kapata-koja-go-pokriva-liceto-ja-osvoi-modnata-scena-02.jpg

kako-kapata-koja-go-pokriva-liceto-ja-osvoi-modnata-scena-04.jpg

kako-kapata-koja-go-pokriva-liceto-ja-osvoi-modnata-scena-05.jpg

kako-kapata-koja-go-pokriva-liceto-ja-osvoi-modnata-scena-06.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Како цела ноќ да пиеле“ – манекенки кои едвај одат во претесните чевли се хит на социјалните мрежи ... „Вака изгледам јас кога ќе излезам од пабот по целовечерна забава“ – вели на шег...
9 модни тајни на Французинките со кои изгледаат стилски, дури и во зима со куп облека Носат капут со поголем број,  не се откажуваат од белите панталони и во зим...
Mодели на чевли кои изгледаат одлично на Инстаграм, но не се практични во реалноста Легендарните штикли со црвен ѓон на Louboutin се едни од најпосакуваните и денес...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg