Допир до нашето најголемо вештачко богатство - Тиквешкото езеро


Допир до нашето најголемо вештачко богатство - Тиквешкото езеро

Обградено од прекрасни планински масиви, Тиквешкото езеро е едно од поголемите наши богатства.

Dopir-do-nasheto-najgolemo-veshtachko-bogatstvo-Tikveshkoto-ezero 01 630x340.jpg

Тиквешкото езеро е најголемото вештачко езеро по површина во земјава, а настанато е во 1968 година, со преградување на кањонот на реката Црна и со изградба на брана која е висока 104 метри.

Стационирано на југ, во кањонот на Црна Река и оддалечено 12 километри од Кавадарци. Најголемата длабочина на езерото е 105 метри.

Dopir-do-nasheto-najgolemo-veshtachko-bogatstvo-Tikveshkoto-ezero 02 630x420.jpg

Тиквешкото езеро изобилува со различни видови на животински свет и изобилие на слатководни видови на риби.

Како еден од најтоплите реони во Македонија, не е ни чудо што располага со голем број на куќи и викендици каде што луѓето гледаат да ја искористат „последната капка“ од своето слободно време.

Секојдневно видливи се различните чамчиња со кои посетителите ја истражуваат оваа бајковита идила, особено за време на летните периоди кои се погодни за разни видови спортови и за разладување во езерото.

Уште еден интересен факт е тоа што Тиквешкото езеро има три трајни острови.

Најголемиот остров е Градиште, кој не е населен, а пак другите две се мали острови на кои има куќи и придружни објекти, кои се наоѓаат на мало растојание од брегот.

Едното е во атарот на Брушани, а другото кај одливот на езерото во р. Блашница.

Dopir-do-nasheto-najgolemo-veshtachko-bogatstvo-Tikveshkoto-ezero 03 630x354.jpg

Тиквешкиот регион располага со навистина голем број на манастири и културно-историски вредности, од кои најистакнат е Полошкиот манастир и црквата посветена на св. Ѓорѓи, кој се смета за бисер на македонската средновековна уметност.

Во продолжение ги одбравме најубавите Инстаграм-пејзажи од Тиквешкото езеро кои се доказ за тоа какво богатство поседуваме...

Периодов не можеме да шетаме каде сакаме и со кого сакаме во големи друштва, но ви нудиме виртуелна прошетка:

View this post on Instagram

Alga time tivesh lake!!!

A post shared by Marjan Kuzmanov (@marjan.kuzmanov) on

https://www.instagram.com/p/BGR6wwSAfbq/

View this post on Instagram

#tikveshlake

A post shared by KristinaJ (@kristinna.jovanovska) on

View this post on Instagram

#lake #nature #stressrelief

A post shared by Dimitar Pop-Dimitrov (@dimitarpopdimitrov) on

View this post on Instagram

Good fellas 🚤 . . ! 📲Send us your camping adventure in DM or 📧 Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. . . . Follow: @campingmk For more ?? Double Tap Comment & Tag your Friends . . . 📸Credit to the photographer . . . #campingmk #camping #livingadventure #campinglife #campvibes #campingtrip #campingfun #campingcoffee #campingweekend #campingwear #campingclothes #campingfire #campingweekend. #naturephoto #hammockcamping #life #macedonia #naturallake #summercamping #campingvacation #hammock #vanlife #prespa #prespalake #boat #vwt3 #vw #tikveslake #тиквешкоезеро

A post shared by Camping | Hiking | Outdoor ⛺️⛰ (@campingmk) on

View this post on Instagram

#lake #fishing

A post shared by Александар (@ilievski777) on

View this post on Instagram

#work #pleasure #mymacedonia

A post shared by Aleksandra Ilievska (@aleksandra_ilievska_) on

View this post on Instagram

#macedonia #кавадарци #тиквеш #kayak

A post shared by Daniel John Carter (@danche.cartref) on

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Три месеци низ Европа и назад во Куманово: Отпатувајте со Евгениј Секогаш потребата за промена знае да ме внесе во нови патувања. Така се случи и ...
9 работи кои може да ги направите оваа есен низ Македонија За да ја доживеете есента со сите нејзини бои, звуци и ароми, не мора да одите м...
Топ 10 најубави плажи со бел песок Ретко кој е имун на егзотичната комбинација од бел песок и тиркизно чиста вода. ...

Најчитани неделава