Дестинации на кои изгрејсонцето е магично – каде посакувате да се разбудите?


Дестинации на кои изгрејсонцето е магично – каде посакувате да се разбудите?

Без разлика од каде го гледате, секое изгрејсонце има моќ да ве остави без зборови.

estinacii-shirum-svetot-od-kade-shto-kje-gi-vidite-najubavite-izgrejsonca-01.jpg

Но местоположбата на некои градови, локалитети и градби ни овозможува да ја видиме вистинската убавина на изгрејсонцата.

Ако почнавте да правите листа со дестинации што сакате да ги видите откако животот ќе се врати во нормала, следниве десет заслужуваат да се најдат на неа:

Мачу Пикчу, Перу

Древниот град во јужен Перу се наоѓа на 2.430 метри надморска височина. Комплексот се состои од околу 200 градби, направени од Инките околу 1450-та година.

Поради местоположбата на локалитетот, тамошните изгрејсонца се навистина магични.

destinacii-shirum-svetot-od-kade-shto-kje-gi-vidite-najubavite-izgrejsonca-02.jpg

Тулум, Мексико

Овој археолошки локалитет, изграден од Маите, се верува дека порано го носел името Зама, штом може да се преведе како „Град на зората“.

Урнатините се свртени кон изгрејсонцето, односно кон исток, и се изградени на карпа висока 12 метри, која се наоѓа веднаш на брегот.

destinacii-shirum-svetot-od-kade-shto-kje-gi-vidite-najubavite-izgrejsonca-03.jpg

Езерото Инле, Бурма

Инле е второто најголемо природно езеро во Бурма и се наоѓа на околу 900 метри надморска височина.

Покрај чистата вода и зеленилото, домовите и начинот на живот на локалните жители го прават местото уште попримамливо.

destinacii-shirum-svetot-od-kade-shto-kje-gi-vidite-najubavite-izgrejsonca-04.jpg

Вернаца, Италија

Ова е италијанско рибарско гратче кое постои од 1000-та година. Во Вернаца има и светилник кој нуди неверојатен поглед кон околината, особено на изгрејсонце.

destinacii-shirum-svetot-od-kade-shto-kje-gi-vidite-najubavite-izgrejsonca-05.jpg

Големиот Кањон, САД

Големиот Кањон во САД е едно од најубавите ремек-дела на природата.

Кањонот изгледа волшебно во кој било дел од денот, но тамошното изгрејсонце не се споредува со ништо.

destinacii-shirum-svetot-od-kade-shto-kje-gi-vidite-najubavite-izgrejsonca-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Најубавите плажи во Шпанија за 2017-та одбрани од туристите Шпанија е една од најживописните земји во светот. Сигурни сме дека на повеќето о...
Најубавите плажи во околината на Парга и Сивота Во близина на прекрасните Грчки гратчиња Парга и Сивота се наоѓаат едни од најуб...
Најубавите и најмагични предели во Италија (фото) Без разлика дали сте вљубеник во море, планина или магични селца, Италија нуди п...

Најчитани неделава