Љубојно - едно од најубавите села во околината на Преспа (фото)


Љубојно - едно од најубавите села во околината на Преспа (фото)

Во околината на Преспанското Езеро, Љубојно е едно од селата кои го заслужуваат вашето внимание. Сместено во пазувите на планината Баба, чистиот воздух и топлите селани, ќе ви посакаат вистинско добредојде.

ljubojno-edno-od-najubavite-sela-vo-okolinata-na-prespa-01.jpg

Разнобојни фасади на околу 350 куќи се препознатливи за ова село – куќите изградени од камен денес се обновуваат, но се градат и современи домови.

Во центарот на селото е сместена црквата „Св. Јован Богослов“ изградена во 1861 година. Инаку, има 12 цркви и манастири од кои најголем манастир е „Св. Петар и Павле“ до кој се стигнува низ планински пат додека уживате во преубава природа.

Најголем дел од населението се занимава со овоштарство, во главно, производство на јаболка како и во поголемиот дел од селата во околината на Ресен.

Низ атарот на селото тече Брајчинска Река, препознатлива по бистрата вода.

Туристите го сакаат Љубојно заради живописната природа, близината на Преспанското Езеро и вкусната храна.

Задолжително мора да ја посетите етно куќата „Стара чешма“ со традиционални вкусни специјалитети. Овде имате можност и да преноќите.

Погледнете некои од најубавите фотки од Љубојно на Инстаграм:

https://www.instagram.com/p/CDrieqwn023/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/CB_cmCmHi-7/?utm_source=ig_web_copy_link

Кога веќе сте во оваа околина, не заборавајте да прошетате и низ другиот Преспански бисер - селото Брајчино: Природна, македонска убавина – Брајчино, мир за умот и душата (фото)

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најубавите плажи во Шпанија за 2017-та одбрани од туристите Шпанија е една од најживописните земји во светот. Сигурни сме дека на повеќето о...
Најубавите плажи во околината на Парга и Сивота Во близина на прекрасните Грчки гратчиња Парга и Сивота се наоѓаат едни од најуб...
20 фото причини да го посетите Париз во есен Ако и вие имате впечаток дека периодов многумина го посетија Париз, време е да г...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg