Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Некаде помеѓу облаците – врвот Рамно на Скопска Црна Гора, место за мир и тишина (фото)

На надморска височина од 1651 m се издига врвот Рамно на Скопска Црна Гора — средновисока планина во северниот дел на Македонија. Скопска Црна Гора е лоцирана помеѓу Скопската Котлина од југ, Кумановската Котлина од исток, Гниланската од север (во Косово) и долината на река Лепенец од западната страна.

Vrvot-Ramno-Skopska-Crna-Gora-01.jpg

Од центарот на Скопје преку Кучевиште, Побожје, Бродец до врвот Рамно има околу 30 km и околу еден час релаксирано возење.

Врвот се наоѓа речиси во средишниот дел од планината, над селото Брест. Името Рамно е сосема оправдано затоа што врвот навистина е зарамнет и пристапен, особено доколку доаѓате од западна страна.

Некаде помеѓу облаците, далеку од градскиот смог и загаденоста, место за зен, тихување и пронаоѓање мир, врвот Рамно е идеална дестинација за посета:

https://www.instagram.com/p/CHYM88erHfG/

https://www.instagram.com/p/CG46__uLkY9/

https://www.instagram.com/p/CH8pRdfrCSn/

https://www.instagram.com/p/CHfK6Ekry1Z/

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Зимско-божиќна бајка во едно од најубавите алпски селца во Словенија – како да стигнете дотаму и што... Крањска Гора е еден од најубавите алпски одморалишта во Словенија, а се наоѓа ме...
На околу 10 часа возење од Македонија се наоѓа еден од најубавите водопади во регионот (фото) Иако патувањето од Македонија може да биде долго, неверојатната убавина на водоп...
Неодоливи куќички на вода далеку од метежот, а блиску до белградскиот „шмек“ Савскиот кеј е една од најпопуларните локации во Белград. Во екот на летото, тој...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg