7 причини зошто братучедите ни се едни од најважните личности во животот


7 причини зошто братучедите ни се едни од најважните личности во животот

За сите заеднички преспивања еден кај друг, за сите детски лудории, први заеднички излегувања, исповеди и кажани тајни кои засекогаш остануваат во семејството - зошто братучедите ни се едни од највредните во животот?

7-prichini-zoshto-bratuchedite-ni-se-edni-od-najvazhnite-lichnosti-vo-zhivotot-1.jpg

Има нешто посебно во љубовта и поврзаноста помеѓу братучедите, уште од мали нозе, се согласувате ли?

Децата кои имале можност да растат со братучеди ја знаат вредноста на оваа близина и во спомените засекогаш ги чуваат моментите поминати заедно.

Дали постарите братучеди ве научиле на нешто за првпат? Ве однеле за првпат во кафуле или на забава? Сте си кажувале тајни и понекогаш сте се жалеле за родителите?

Зошто братучедите ни се едни од најважните личности во животот?

1. Затоа што ни се најдобри пријатели – со нив (и браќата/сестрите) ги правевме сите детски пакости, учевме многу работи еден од друг, со нив имавме многу први искуства, па еден на друг сме си најблиски заради сите работи низ кои сме минале.

7-prichini-zoshto-bratuchedite-ni-se-edni-od-najvazhnite-lichnosti-vo-zhivotot-02.jpg

2. Се заштитуваме еден со друг – посебно поголемите братучеди секогаш ни се одбранбен штит на помалите во секакви конфликтни ситуации, a во детството секогаш имавме кој да нè брани и чува кога е потребно. 

3. Тие ја разбираат ситуацијата во нашето семејство – со нив ги делиме сите семејни моменти, убави и лоши, а кога ќе пораснеме - можеме да смееме на сите „нефункционалности“ во семејството.

4. Секогаш имаме со кого да се дружиме на семејните прослави и на заеднички одмори – никогаш не здосадува дружбата со братучедите (а истовремено и родителите можат да се релаксираат кога децата се „на сигурно“).

7-prichini-zoshto-bratuchedite-ni-se-edni-od-najvazhnite-lichnosti-vo-zhivotot-05.jpg

5. Се сакаме безусловно и подготвени сме да си помогнеме во секакви ситуации, бидејќи пред нив можеме да кажеме сѐ – оваа врска е нераскинлива – колку повеќе братучеди на број, толку подобро.

6. Секогаш имаме на кого да се „исповедаме“ и понекогаш да се пожалиме за родителите или друг член од најблискиот круг, без тоа да излезе надвор од семејството и да биде погрешно сфатено - од нив секогаш ги добиваме најдобрите и најдобронамерните совети.

7-prichini-zoshto-bratuchedite-ni-se-edni-od-najvazhnite-lichnosti-vo-zhivotot-06.jpg

7. Преспивањата еден кај друг беа секогаш лесни со братучедите бидејќи родителите ги одобруваа – а подоцна може да наздравиме за сите заеднички ручеци, играња, преспивања во исти кревети и целодневни лудории кои никогаш нема да бидат заборавени. 

7-prichini-zoshto-bratuchedite-ni-se-edni-od-najvazhnite-lichnosti-vo-zhivotot-04.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како изгледа животот на млада мајка со бебе, низ 10 искрени илустрации Луба Собол е Русинка која го пресликува нејзиното секојдневие со синчето во искр...
Тајни за вашето дете кои наставниците може да ги знаат, а вие не Иако вие сте му најблиски на вашето дете, сепак тоа може да скрие некоја тајна о...
Прави го она што го сакаш, не она што ти го нудат - 15 работи за кои татко ми беше во право Пред 15 години во училиште имавме задача да напишеме есеј на тема: Совети за мла...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg