7 најчести грешки во користењето пегла за коса

Уредот кој го замени исцрпувачкото рамнење на косата со четка и фен и одењето на фризер е пеглата за коса. Според предностите почестото користење на пеглата покрај тоа што овозможува брза и постојана фризура има и негативни страни, бидејќи го оштетува влакното.

7-najcesti-greski-vo-koristenjeto-pegla-za-kosa-01

За да ја зачувате косата од испукување  и сушење потребно е да обрнете внимание на најчестите грешки кои се прават за време на исправувањето.

1. Пеглање коса без заштитни средства

Еден од примарните чекори во обликувањето на фризурата со пегла е заштита на влакното со помош на крем, масло или маска. Доколку заборавите да ѝ овозможите на косата соодветна заштита, поради изложеноста на висока температура пука, се крши и се суши.

2. Приспособување на температурата

Високата температура ја суши и ја оштетува косата, но намалената температура пак, ве принудува повеќе пати истиот прамен да го исправувате со што дополнително го оштетувате. Затоа најидеална препорачана температура е 210 степени.

7-najcesti-greski-vo-koristenjeto-pegla-za-kosa-1

3. Трагите од пеглата нa косата

Пред пеглањето на косата неопходно е да ја расчешлате, да ја поделите на прамени, па дури потоа да почнете со рамнење. Јазлите и заплетканите влакна не може да ги израмните, под висока температура дополнително пукаат и предизвикуваат создавање траги од пеглата на коса.

4. Безживотна коса без волумен

Најчестата грешка поради која косата после пеглањето станува безживотна е погрешниот начин на рамнење. Повлекувањето со пеглата од коренот до врвовите го одзема волуменот и животот на влакното. Косата пеглајте ја така што прамените со пеглата ќе ги повлекувате од долу кон горе. Трик кој ќе ви даде волумен е и подвиткување на врвовите навнатре.

7-najcesti-greski-vo-koristenjeto-pegla-za-kosa-2

5. Користење крива пегла

Пеглите со керамички плочки се идеални за сите типови коса бидејќи иако се лизгаат по косата , бидејќи топлината рамномерно се распоредува. Ако сакате да ја избегнете наелектризираната коса користете пегла со плочки од турмалин кои се идеални за дебела и виткана коса. Големината на плочките е исто така важна. Тесните плочки се наменети за кратка коса, а широките за долга, густа и виткана коса.

6. Пеглање на влажна коса

Една од најчестите грешки кои ги правиме во брзањето е пеглањето влажна коса. На овој начин влакното е изложено на двојна топлина, кога водата од косата испарува и го оштетува влакното. Мора да ја исушите косата пред да ја пеглате.

7. Нередовно чистење на пеглата

Пеглата за коса се валка од косата и препаратите кои ги нанесуваме. Масните честички се лепат за плочките и под висока температура повторно се лепат на косата. Затоа, потребно е редовно да ја чистите со влажни марамчиња откако целосно ќе се излади. Оставете ја да се исуши, пред повторно да ја користите.

7-najcesti-greski-vo-koristenjeto-pegla-za-kosa-3

Би можело да ве интересира:

Тура на убавина: 15 убавици со спој на гени од различни националности Кога ќе се спојат гените од различни националности, тогаш се раѓаат најубавите д...
Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
Не пиете доволно вода и уште 9 причини зошто немате бујна и здрава коса Дали ја прескокнувате маската за коса или, пак, често користите „посилни“ продук...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg