Домашна крема против целулит дава резултати по 7 дена

Воопшто не е тешко да подготвите домашна крема против целулит која е многу поефикасна од купечките препарати. Домашната крема против целулит се подготвува по едноставен рецепт и покажува први резултати само по 7 дена.

domasna-krema-protiv-celulit-dava-rezultati-po-7-dena-01

Состојки:

  • 100 ml детска крема
  • 5-6 таблети Мумио
  • 20 капки етерично масло од портокал
  • 3-5 капки етерично масло од цимет

За подготовка на антицелулитна крема најпогодна е детската крема која не содржи никакви штетни додатоци.

Мумио таблетите често се користат и за лекување на целулитот и за лекување на стриите, бидејќи ја затегнуваат кожата, ја зголемуваат еластичноста и ја прават мека и свиленкаста.

Етеричното масло од портокал ја затегнува и ја храни кожата, а маслото од цимет не само што поседува пријатна арома, туку е и делотворно во борбата со портокаловата кора.

domasna-krema-protiv-celulit-dava-rezultati-po-7-dena-1.jpg

Подготовка:

Во тегличка од 150 до 200 ml ставете 100 g детска крема. Затоа додајте 5-6 таблети Мумио иситнети како прав и промешајте. Таблетите Мумио чувајте ги во фрижидер за полесно да можете да ги иситните.

Додајте 20 капки етерично масло од портокал и не повеќе од 5 капки масло од цимет.

Сите состојки темелно промешајте ги, затворете ја тегличката и оставете ја да отстои 8-10 часа. После тоа измешајте ја повторно и спремна е за употреба.

Не заборавајте по секоја употреба да ја затворите тегличката.

За постигнување најдобри резултати потребно е кремата да ја мачкате секојдневно на проблематичните делови со силни движења. Првите резултати очекувајте ги веќе по 7 дена.

Рокот на употреба на оваа крема е 3 недели. Потоа треба да направите нова смеса.

Откако ќе ја нанесете почекајте да се впие пред да облечете нешто. Најпрепорачливо е да се нанесува веднаш по туширањето.

Покрај користењето на оваа крема, барем 2 пати неделно пожелно е да ставате антицелулитни облоги од кафе и чоколадо, како и да вежбате.

Би можело да ве интересира:

Природни продукти кои ќе ви помогнат да се справите со акните (а веќе ги имате дома) Алое вера, краставица - постојат природни намирници кои можат да ви помогнат во ...
Чести грешки со кои несвесно си ја уништувате кожата (и ја зголемувате појавата на брчки) Користите исти продукти во лето и зима, а нанесувате крем со фактор само кога е ...
10 навики за нега и убавина на Бразилките поради кои имаат прекрасна кожа и изгледаат помладо Бразилките пијат вода од кокос, не излегуваат од дома без заштитен фактор дури и...
Чај од бел трн, кефир: Како кожата на Марго Роби изгледа беспрекорно во новиот филм „Barbie“? Експертот за здравје кој соработувал со Марго Роби за време на снимањето на Barb...
Како да ја искористите тиквата во рутината за убавина + кои се здравствените придобивки? Пилинг за тело, маска за мрсна кожа, но и маска за педикир - за што сè можете да...
5 продукти за нега на лице што ја прават кожата мазна и чиста, според дерматолог Серумот со витамин Ц, но и кремот со заштитен фактор се едни од најважните проду...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg