Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Едноставни начини како природно да ги намалите брчките на лицето

Многу луѓе низ светот бараат природен начин за да ја направат нивната кожа млада и свежа.

ednostavni-nachini-kako-prirodno-da-gi-namalite-brchkite-na-liceto-01.jpg

На пазарот се нудат многу препарати за кои се вели дека имаат ефект, но сепак повеќето не сакаат да експериментираат.

Доколку сте и вие од тие кои на природен начин сакате да ја измазните кожата, постојат решенија.

Неколку совети и маски кои ќе ви ги намалат брчките и ќе ја направат вашата кожа совршена и сјајна:

Со цитрусна маска спречете го предвременото стареење

Потребно ви е:

 • 1 свеж лимон
 • 2-3 лажици мед
 • Памук

Подготовка:

Исцедете го сокот од лимонот и додадете го во медот. Ако имате многу нежна кожа, додадете и малку вода.

Начин на употреба:

Нанесете ја мешавината на лицето. Почекајте неколку минута додека се исуши и потоа отстранете целосно со вода. Повторувајте еднаш неделно.

Резултати:

 • Свеж изглед и побавна појава на брчки
 • Мазна и здрава кожа благодарение на витаминот Ц и Е
 • Еластична кожа и младолик изглед заради цитрусното овошје

ednostavni-nachini-kako-prirodno-da-gi-namalite-brchkite-na-liceto-02.jpg

Природна маска со морков и мед за свеж изглед

Потребно ви е:

 • 1 морков
 • 2 лажици мед

Подготовка:

Измијте го и исечкајте морковот. Ставете го во блендер, а кога сокот ќе биде готов, додадете мед и измешајте полека.

Начин на употреба:

Нанесете ја маската на лице и оставете 20 минути. Отстранете ја со вода целосно после 20 минути. Повторувајте двапати неделно.

Резултати:

 • Здрава кожа благодарение на антиоксидансите
 • Намалување на предвременото стареење и појава на нови брчки

ednostavni-nachini-kako-prirodno-da-gi-namalite-brchkite-na-liceto-03.jpg

Маска со која вратот и градите ќе изгледаат помладо

Потребно ви е:

 • 10 ml маслиново масло
 • 3 капсули витамин Е
 • 3 g вазелин

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во сад и измешајте добро. Загрејте го садот така што умерено ќе се загрее и смесата. Оладете. Ставете ја содржината во нов сад.

Начин на употреба:

Нанесете ја кремата на вратот и градите пред спиење, секоја вечер.

Резултати:

 • После 2 месеца, вратот и градите ќе изгледаат свежо и  младо
 • Еластична кожа

ednostavni-nachini-kako-prirodno-da-gi-namalite-brchkite-na-liceto-04.jpg

Подмладете ја кожата со домашна маска

Потребно ви е:

 • 2 лажици овесни снегулки
 • 1 лажица мед
 • 2 лажици сок од јаболка
 • 2-3 капки розова вода

Подготовка:

Ставете ги сокот од јаболка и медот во сад. Стоплете ги во микробранова додека медот не се стопи. Додадете ги овесните снегулки и полека мешајте. Додадете ја розовата вода и повторно измешајте. Оставете маската да се излади.

Начин на употреба:

Нанесете ја маската на чисто лице и врат. Оставете 15 минути, а потоа со млака вода исплакнете го лицето. Веднаш потоа исплакнете со ладна вода.

Резултати:

 • Намалување на појавата на нови брчки
 • Еластична и мека кожа

ednostavni-nachini-kako-prirodno-da-gi-namalite-brchkite-na-liceto-05.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 едноставни навики кои ќе ви го подобрат изгледот (ако редовно ги практикувате) Добра навика: Гответе дома колку што е можно почесто – здраво е, плус оваа актив...
8 eдноставни трикови за свеж и младешки изглед (без естетски корекции) Можете да ја спречите појавата на брчки со масажа, а можете да ги намалите отоци...
30 совети кои ќе ви помогнат вашето лице да изгледа свежо и во четвртата деценија Намалете го стресот, пијте многу вода, јадете овошје и зеленчук и, најважно, цен...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg