Маска од лимон, авокадо и кокосово масло - серум за убава и здрава коса


Маска од лимон, авокадо и кокосово масло - серум за убава и здрава коса

Дали и вашата коса е сува и безживотна? Дефинитивно не сте единствени. Ова е природен процес, па како што поминува времето и годините така и косата го губи својот сјај и почнува да белее.

maska-od-limon-avokado-i-kokosovo-maslo-serum-za-ubava-i-zdrava-kosa-2.jpg

Прашањето е што можеме да направиме ние за да и помогнеме на својата коса!?

Без разлика колку и да ви изгледа тешко и комплицирано, ова е тип на проблем кој што можете да го решите на едноставен, природен и евтин начин – со сок од лимон и растителни масла.

maska-od-limon-avokado-i-kokosovo-maslo-serum-za-ubava-i-zdrava-kosa-3.jpeg

Сокот од лимон не се препорачува да се користи во чиста форма од причина што заради киселоста тој ја суши косата. Затоа со цел да се одржи рамнотежа на киселоста, лимонот се користи како мешавина со други компоненти, најчесто со маслоново, бадемово и кокосово масло.

maska-od-limon-avokado-i-kokosovo-maslo-serum-za-ubava-i-zdrava-kosa-4.jpg

Овие масла се идеални за лековити третмани, од причина што не предизвикуваат прекумерно формирање на маснотии.

Кокосовото масло е универзална опција, продира длабоко во фоликулите на косата и го поттикнува нејзиниот раст, а бонус е тоа што мириса прекрасно.

maska-od-limon-avokado-i-kokosovo-maslo-serum-za-ubava-i-zdrava-kosa-5.jpg

Па, доколку ви здодеа од кршливата и сува коса направете си маска во која кокосовото масло се комбинира со сок од лимон и авокадо.

Потребни состојки:

- 1 мало зрело авокадо

- ¼ чаша кокосово масло

- 1 супена лажица сок од лимон

maska-od-limon-avokado-i-kokosovo-maslo-serum-za-ubava-i-zdrava-kosa-6.jpg

Во тава на тивок оган ставете во изгмеченото авокадо заедно со кокосовото масло. Откако убаво ќе се соединат, во смесата додадете го лимонот.

Вака добиената кремаста маса нанесете ја на косата и оставете ја да отстои 25-30 минути. Потоа убаво исплакнете и одмијте со шампон.

Овој домашен третман е еден од најдобрите начини како да ја заштитите вашата коса – авокадото негува, сокот од лимон дава сјај и го освежува скалпот, а кокосовото масло ја навлажнува косата и се бори со расцветаните врвови.

С. У. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Индијките откриваат: 8 тајни за бујна и негувана коса Можеби не сте забележале меѓутоа жените од Индија имаат навистина прекрасна и не...
Женски потресни исповеди: Како останав без коса? Ќелавоста не е исклучиво машка болка. Иако примарно ги засега припадниците на по...
Бои за коса кои ќе ве направат помлади за 10 години Кога ниту една крема против брчки не е доволно добра да избрише неколку години ...