Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Што треба да направите пред спиење за следното утро да се разбудите со совршена кожа?

Најголемо влијание врз изгледот и сјајот на кожата имате самите вие, заради начинот на кој ја негувате.

shto-treba-da-napravite-pred-spienje-za-slednoto-utro-da-se-razbudite-so-sjajna-kozha-01.jpg

Доколку сакате секогаш да блескате, важно е редовно да ја негувате кожата и да стекнете одредени навики кои ќе ви помогнат во тоа.

Од избегнување одредени намирници навечер, до користење соодветни навлаки за перница, постојат начини на кои може да се „трансформирате“.

Што треба да правите навечер, за следното утро да се разбудите со мазна и сјајна кожа?

Мијте го лицето и легнувајте си со чиста кожа

shto-treba-da-napravite-pred-spienje-za-slednoto-utro-da-se-razbudite-so-sjajna-kozha-02.jpg

Избегнувајте тешка храна пред спиење и заменете ја со некоја богата со антиоксиданси

shto-treba-da-napravite-pred-spienje-za-slednoto-utro-da-se-razbudite-so-sjajna-kozha-03.jpg

Напарете го лицето за да ги отворите порите кои претходно биле затворени

shto-treba-da-napravite-pred-spienje-za-slednoto-utro-da-se-razbudite-so-sjajna-kozha-04.jpg

Ако ставате креми за обелување и отстранување лузни и темни делови, нанесувајте ги пред спиење

(кога никакви надворешни фактори не можат да влијаат на кожата)

shto-treba-da-napravite-pred-spienje-za-slednoto-utro-da-se-razbudite-so-sjajna-kozha-05.jpg

Истото важи и за производите против акни, бидејќи преку ден ги покривате со шминка

shto-treba-da-napravite-pred-spienje-za-slednoto-utro-da-se-razbudite-so-sjajna-kozha-06.jpg

Пијте многу вода во текот на цела вечер пред да си легнете, кожата ќе ви биде благодарна

shto-treba-da-napravite-pred-spienje-za-slednoto-utro-da-se-razbudite-so-sjajna-kozha-07.jpg

Спијте на грб и на повисока перница за течностите да се распоредат рамномерно и да не се разбудите со подуено лице

shto-treba-da-napravite-pred-spienje-za-slednoto-utro-da-se-razbudite-so-sjajna-kozha-08.jpg

Користете квалитетни навлаки за перница кои нема да ја гребат и сушат кожата во текот на ноќта

shto-treba-da-napravite-pred-spienje-za-slednoto-utro-da-se-razbudite-so-sjajna-kozha-09.jpg

Не си легнувајте доцна, ниту премногу рано, држете се до доволните 7-8 часа

shto-treba-da-napravite-pred-spienje-za-slednoto-utro-da-se-razbudite-so-sjajna-kozha-10.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Коректор, руменило, маскара – како да ги одберете најдобрите шминки за вас? Ако честопати не можете да одлучите која пудра или која маскара е најдобра за ва...
Митови за нега на кожата на лицето во кои треба да престанете да верувате Дали мислите дека само скапите кремови се навистина ефикасни или, пак, сметате д...
Медуза опавче - хит фризурата за лето 2022 (и како да ја направите) За деновите кога ви е топло и се нервирате кога косата ви се лепи по вратот, ова...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg