5 грешки при шминкањето кои визуелно ви ги смалуваат очите
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


5 грешки при шминкањето кои визуелно ви ги смалуваат очите

Жените трошат многу време и пари на козметика и алатки за разубавување, но понекогаш, ако погрешно ги користите, дури и најскапите препарати може да немаат ефект.

5-greski-pri-sminkanjeto-koi-vizuelno-vi-gi-smaluvaat-ocite-001.jpg

Во обидот шминката да изгледа совршено, избегнувајте ги овие 5 грешки кои визуелно ви ги смалуваат очите:

1. Избегнувајте да го стемнувате и сенчате надворешниот агол на окото.

5-greski-pri-sminkanjeto-koi-vizuelno-vi-gi-smaluvaat-ocite-1.jpg

2. Не користете премногу светол коректор под очите.

5-greski-pri-sminkanjeto-koi-vizuelno-vi-gi-smaluvaat-ocite-5.jpg

3. Никогаш не ја исцртувајте долната водна линија на окото со црно моливче.

5-greski-pri-sminkanjeto-koi-vizuelno-vi-gi-smaluvaat-ocite-2.jpg

4. Не смеете да мешате темна сенка со црн туш за очи – одлучете се за едно.

5-greski-pri-sminkanjeto-koi-vizuelno-vi-gi-smaluvaat-ocite-3.jpg

5. Не ги виткајте горните трепки, само нанесете два слоја маскара.

5-greski-pri-sminkanjeto-koi-vizuelno-vi-gi-smaluvaat-ocite-4.jpg

М. Д. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Грешки кои жените ги прават при шминкањето, заради што си го уништуваа... Се сеќавате ли како во младоста трупавте што повеќе шминка за да изгледате повоз...
3 навики кои треба да ги промените за да се ослободите од темните круг... Подочниците се последица на нашиот животен стил - како од начинот на исхрана, та...
По мислење на мажите: Со каква шминка и фризура се најсекси жените? Мноштво припаднички од понежниот пол трошат еден куп пари и време за разубавувањ...

Најчитани неделава