Трикови за шминкање за девојките со очи во форма на бадем
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
RECEPCIONERI/KI 27-01-2020
Планер 27-01-2020
Сервисер 27-01-2020


Трикови за шминкање за девојките со очи во форма на бадем

Шминката служи за да се истакне природната убавина, а не да се прикрива. Но, новите трендови често промовираат користење на шминка до степен на непрепознатливост.

trikovi-za-shminkanje-za-devojkite-so-ochi-vo-forma-na-badem-01.jpg

Како да препознаете дали имате очи со форма на бадем?

Ако линијата на вашето око е видлива и може да се следи закривувањето, а ирисот ги допира и горната и долната трепка, тогаш вие имате очи со форма на бадем. Врз основа на ова можете да научите како правилно да ги шминкате очите и за дневни и за свечени прилики.

Запомнете, шминката работи во ваша корист, а не обратно:

Светол ајлајнер за исцртување

За да им дадете на своите очи подлабока димензија, исцртајте линија со помош на сенка и тенка четка или течен туш за очи во светла седефаста или светкава боја. Разликата е веднаш видлива. Со ова, вашите очи изгледаат визуелно поголеми.

trikovi-za-shminkanje-za-devojkite-so-ochi-vo-forma-na-badem-03.jpg

Сенка во делот под окото, за истакнување на формата

Нанесете сенка по долната линија на окото, веднаш до надворешниот раб. Со ова ја дополнувате дефиницијата на окото и ги спојувате надворешните агли во целина.

Направете мачкини очи

Со помош на црн туш за очи, исцртајте тенка, но мачкеста линија. Овој стил ѝ одговара речиси на секоја форма на очи. Можете да експериментирате и со понепрецизна линија и да размачкате, за да добиете зачаден изглед.

trikovi-za-shminkanje-za-devojkite-so-ochi-vo-forma-na-badem-02.jpg

Светла сенка на горниот капак

Со нанесување на светла сенка на горниот капак, по можност светкава, ја истакнувате бојата на очите и ги акцентирате, за да бидат највпечатлив дел од вашето лице.

Ефект на крило со сенката

Последната опција за шминкање која може да ја примените ако имате очи со форма на бадем, е да се нашминкате така што сенката ќе потсетува на крило. Можете да мешате повеќе бои или да одите на сигурно со една нијанса.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Трикови за идеална шминка на очи за жени со зрела кожа Очите се огледало на душата, без разлика на која возраст сме. Затоа, жените обож...
5 правила за блескава и здрава кожа без козметика Сите сакаме здрава, блескава и чиста кожа. Таа е огледало на нашите (не)здрави н...
7 причини зошто луѓето со сини очи се посебни Луѓето кои имаат сини очи се посебни, а еве што ги одделува од другите и зошто с...