„Истренирајте“ ја својата коса помалку да се мрси
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


„Истренирајте“ ја својата коса помалку да се мрси

Луѓето кои имаат мрсна коса знаат колку често ја мијат и дека може да им се измрси дури и по неколку часа откако е темелно измиена со шампон и со вода.

istrenirajte-ja-svojata-kosa-pomalku-da-se-mrsi-01.jpg

Некои тоа го прават секој ден, некои преку еден ден, но масниот скалп не покажува изгледи дека ќе исчезне.

На сите им е добро позната изреката дека колку повеќе ја мијат косата, таа уште толку ќе се масти, но од каде да се почне?

Обидете се да ја „истренирате“ својата коса помалку да се мрси, за да треба да ја миете поретко. Ако ја миете секој ден, почнете да кратите и правете го тоа преку еден ден извесен период. Константното шампонирање ги стимулира жлездите и иако влакното е измиено, тие лачат повеќе масла.

istrenirajte-ja-svojata-kosa-pomalku-da-se-mrsi-02.jpg

Потоа почнете да намалувате на двапати во неделата. Разликата веднаш ќе биде забележлива.

Исто така, многу е важно да користите козметички производи наменети за вашиот тип на кожа и коса, не користете сув шампон и не претерувајте со четкање.

Бидете подготвени и дека овој процес е долготраен и може да ви одземе и неколку месеци додека косата да се врати во нормала.

Но, потоа, ќе забележите дека дури и до следното миење косата ви изгледа добро и тоа ќе значи дека вашата мисија е успешна.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Фризури што ќе ви помогнат да издржите 6 дена без миење на косата Не постои жена која барем еднаш не го занемарила миењето на косата. Можеби сте н...
Трик од 30 секунди кој на вашата коса ќе ѝ даде неверојатен сјај Дали кога сте на фризер и кога ви ја мијат косата ви се случило сосема кратко да...
Чили-чоколадо: Бојата на коса која ќе биде хит оваа есен (фото) Есента е период за промени, а многу жени се одлучуваат за топли нијанси на косат...