Немаат бели влакна и имаат густи, долги коси - која е тајната на жените од племето Јао?

Во кинеското село Хуанглуо живеат жени од племето Jao кои имаат најдолги и најгусти коси на светот – без бели влакна. Тие се шишаат само еднаш во животот, на 16 години, пред да најдат сопруг.

nemaat-beli-vlakna-i-imaat-gusti-dolgi-kosi-koja-e-tajnata-na-zenite-od-plemeto-yao-01.jpg

Која е тајната за одржување на нивната коса, без седи влакна до 80-тата година?

Тие велат дека се мијат исклучиво со ферментирана вода, водата која останува откако ќе го сварите оризот.

Тајната е во антиоксидансите кои ги испуштаат зрната ориз за време на готвењето, а тие ја хранат косата. Истражувањата покажуваат дека оризовата вода содржи и минерали и витамин Е, но и дека има својства кои ја прават косата еластична и спречуваат оштетување.

Боагата е со аминокиселини кои го зацврстуваат коренот на косата, а ова го спречува опаѓањето и влијае на густината. По миењето влакната се меки и сјајни.

nemaat-beli-vlakna-i-imaat-gusti-dolgi-kosi-koja-e-tajnata-na-zenite-od-plemeto-yao-02.jpg

Како да направите оризова вода?

Сварете ориз во нешто повеќе вода од вообичаено. Исцедете ја водата и оставете ја на собна температура 24-48 часа.

Таа ќе ферментира и ќе добие киселкаст вкус. Ако сакате мирис, додадете неколку капки етерично масло.

Течноста се нанесува на влажна коса, се масира коренот околу 5 минути и се плакне со вода. Не треба да ставате шампон и маска. Пожелно е косата да ја сушите природно.

nemaat-beli-vlakna-i-imaat-gusti-dolgi-kosi-koja-e-tajnata-na-zenite-od-plemeto-yao01.jpg

Остатокот од водата можете да го чувате во фрижидер за следното миење.

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Редовна масажа и уште 6 тајни на жените од Индонезија заради кои изгледаат 10 години помладо Маските од природни состојки се секогаш првиот избор на жените од Индонезија, а ...
Споени веѓи, поткршени заби – 6 необични стандарди за убавина од азиските држави Споените веѓи се симбол за убавина во Таџикистан, а жените кои немале среќа да с...
Зошто жените во Јапонија си ги бричат лицата уште од 10 години? Жените во Јапонија секогаш биле симбол за мазна, порцелански чиста кожа. Но, има...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg