Што од козметиката е најпаметно да чувате во фрижидер?


Што од козметиката е најпаметно да чувате во фрижидер?

Фрижидерот, покрај за складирање на вкусна храна, треба да го користите и за чување на дел од козметиката, според професионалците.

shto-od-kozmetikata-e-najpametno-da-cuvate-vo-frizider-001.jpg

Поради промената на температурата во која ја чувате козметиката, состојките во неа може да создадат процеси кои нема да ѝ одговараат на кожата, па најбезбедно е да ја чувате на ниски температури.

Така козметиката останува свежа како првиот ден по отварањето.

За што треба да одвоите една полица во фрижидерот?

Кремa за околу очи – на овој начин се поефикасни и ја намалуваат подуеноста на очите.

shto-od-kozmetikata-e-najpametno-da-cuvate-vo-frizider-02.jpg

Креми за сончање – направени се за да штитат од ултравиолетови зраци, но кога се изложени на високи температури, кремите го губат ова својство.

shto-od-kozmetikata-e-najpametno-da-cuvate-vo-frizider-09.jpg

Кармин – полесно го задржуваат оригиналиот тон ако се чуваат на ниски температури.

shto-od-kozmetikata-e-najpametno-da-cuvate-vo-frizider-06.jpg

Балсам за усни – лабелата и разните балсами за нега на усните кога ја менуваат текстурата, ја менуваат и заштитната улога. Чувањето во фрижидер го спречува ова.

shto-od-kozmetikata-e-najpametno-da-cuvate-vo-frizider-05.jpg

Течна пудра – долготрајноста зависи од температурата на која ја чувате.

shto-od-kozmetikata-e-najpametno-da-cuvate-vo-frizider-01.jpg

Лак за нокти – високите температури ја менуваат бојата, но и создаваат грутки во текстурата на лакот.

shto-od-kozmetikata-e-najpametno-da-cuvate-vo-frizider-04.jpg

Течен или кремаст туш за очи – ако го чувате во фрижидер, го спречувате неговото размачкување околу очите.

shto-od-kozmetikata-e-najpametno-da-cuvate-vo-frizider-08.jpg

Парфеми – кога се на топло и влажно место, ја менуваат и губат аромата. Истото се случува и кога се изложени на дневна светлина и сонце.

shto-od-kozmetikata-e-najpametno-da-cuvate-vo-frizider-07.jpg

Маскара – високите температури ги создаваат оние грутки и густината која ве нервира, па затоа најдобро е да ја чувате во фрижидер веднаш по отворањето.

shto-od-kozmetikata-e-najpametno-da-cuvate-vo-frizider-03.jpg

Напомена: Секако дека за многумина е нелогично сите овие продукти да ги чувате во фрижидер, но оние кои знаете дека во одреден период не ги користите, може привремено да ги ставате во фрижидер или барем на поладно место за да го задржите квалитетот и рокот на трање. 

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

4 правила со кои темната шминка нема да изгледа страшно Темните зачадени очи се еден вечно модерен тренд и изглед кој очигледно ќе потра...
Природни продукти кои ги намалуваат отоците и брчките околу очите Кога ќе влезете во парфимерија, изборот на креми за нега на кожата околу очите е...
7 причини зошто луѓето со сини очи се посебни Луѓето кои имаат сини очи се посебни, а еве што ги одделува од другите и зошто с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg