Портокалов пијалак кој успешно го намалува холестеролот


Портокалов пијалак кој успешно го намалува холестеролот

Холестеролот е најпознатата маснотија во организмот која предизвикува голем број болести на срцето и крвните жили, па ако и вие сте во постојана борба со него, ви нудиме мала помош.

portokalov-pijalak-koj-uspesno-go-namaluva-holesterolot-01

Грејпфрутот е најдобриот борец против лошиот холестерол, затоа што освен високата количина на витамин Ц содржи и пектин, влакна кои ги штитат крвните жили.

Во чекор го прати и целерот, кој е доволен да го намали холестеролот за 5 пати.

Потребни состојки за портокаловиот пијалак:

  • 1 грејпфрут
  • 2 гранки целер
  • Врзувалка магдонос
  • ¼ лимон
  • 3 плодови ѓумбир

Подготовка:

Сите состојки се ставаат во блендер и се мешаат додека не добиете густ сок.

Еднаш дневно испијте по една чаша од овој свеж пијалак кој за околу 4 седмици ќе го доведе холестеролот во нормала.

Совет плус: Подготвениот сок е најдобро да го консумирате пред ручек, што му остава доволно време на телото да ги апсорбира сите состојки и да го активира нивното делување.

Би можело да ве интересира:

Сè што треба да знаеме за правењето на сок дома Доколку сакаме да водиме здрав живот тогаш мораме да ги вклучиме здравите навики...
8 работи што ќе му се случат на телото ако почнете секој ден да пиете сок од домати Намалување на тежина, подобрување на здравјето, третирање на нервите и зајакнува...
5 здрави утрински ритуали за почеток на совршен ден Многумина од нас имаат проблеми со навиките, бидејќи немаме систем на утрински&n...

Спонзорирани линкови: