Што ми се случи откако 1 месец пиев вода на празен стомак?


Што ми се случи откако 1 месец пиев вода на празен стомак?

Сигурно некогаш сте се запрашале како им успева на Јапонките да имаат таква сјајна и негувана кожа и витка фигура без вишок килограми.

sto-mi-se-sluci-otkako-1-mesec-piev-voda-na-prazen-stomak-2.jpg

Тајната се крие во нивниот утрински ритуал на пиење вода на празен стомак, секое утро, веднаш штом се разбудат.

Според голем број на истражувања, оваа едноставна навика обезбедува позитивни резултати за здравјето кои се манифестираат на повеќе начини.

Една жена си поставила предизвик во рок од еден месец да се придржуваа оваа навика.

По искуството, заклучила:

1. Почнав да се чувствувам многу посвежо и поздраво

Неколку дена откако почнав да пијам вода наутро, започнав да се чувствувам поубаво. Можев да почувствувам дека моето тело многу полесно ги исфрла сите токсини.

2. Мојот метаболизам стана подобар

Оваа практика придонесе за подобрување на мојот метаболизам. Веќе не го чувствував гладот кој претходно постојано ме измачуваше. Потребата за ужинки меѓу оброците исчезна, а чувствував многу повеќе енергија.

3. Бројот на килограми почна да се намалува

Покрај тоа што не чувствував глад, варењето на храната престана да биде бавно и тешко. А, поголемата енергија ме мотивираше да вежбам повеќе.

4. Киселините во желудникот исчезнаа

Страдав од зголемено лачење на желудочна киселина, но откако почнав да пијам вода секое утро овој проблем целосно исчезна.

5. Мојата кожа изгледаше поздраво

Луѓето често ми велеа дека изгледам постаро од мојата возраст. Штом започнав со новиот предизвик, брчките на моето лице се намалија и мојата кожа изгледаше поздраво, посјајно и поубаво.

sto-mi-se-sluci-otkako-1-mesec-piev-voda-na-prazen-stomak-1.jpg

6. Истото се случи и со мојата коса

Косата ми беше кршлива и морав да одам на фризер дури и по двапати месечно за да ги скратам „расцветаните“ врвови. Пиењето вода не само што помогна мојата коса да стане поздрава, туку направи таа да изгледа и многу посјајно.

7. Им кажав збогум на инфекциите на уринарниот тракт

Пиењето вода го реши овој проблем подобро од кој било антибиотик кој дотогаш сум го користела. Веќе ги нема досадните инфекции кои претходно постојано се повторуваа.

8. Веќе подолго време не сум се разболела

Овој едноставен ритуал го подобри мојот имунитет па веќе некое време не сум се пожалила на никаква болест.

Обидете се да го следите нејзиниот пример и вие.

Ова се правилата кон кои треба да се придржувате:

- Пијте четири чаши вода веднаш штом се разбудите, пред да ги измиете забите и на празен стомак. Ако ви е тешко да започнете со четири чаши почнете со една и постепено зголемувајте ја количината.

- Не јадете ништо во следните 45 минути.

- Пијте вода најмалку половина час пред јадење.


Резултатите за различни болести може да се забележат за различен временски период.

Ова се само дел од временските периоди за некои од болестите:

  • Дијабетес и хипертензија: 30 дена
  • Констипација и гастритис: 10 дена
  • Туберкулоза: 90 дена

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Навики со кои несвесно си го уништуваме здравјето Секој од нас има свои навики, но ретки се оние кои знаат дека многу од нив може ...
Златните правила за јадење на Индра Деви, жената која живеела 103 години Евгенија Петерсон, позната во целиот свет како Индра Деви, е една од првите жени...
Зошто не треба да пиете вода од пластично шише кое ви стоело во автомобил на топло? Жештините честопати сакаме да си ги олесниме додека поминуваме време во автомоби...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg