8 работи кои ќе ви се случат во телото ако почнете да консумирате мед секој ден


8 работи кои ќе ви се случат во телото ако почнете да консумирате мед секој ден

Секогаш тврдиме дека здравите работи не се вкусни и обратно. Но, медот очигледно е исклучок.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-001.jpg

Овој сладок природен производ очигледно е покорисен отколку што мислевме.

Доколку почнете да го консумирате секојдневно, може да очекувате 8 позитивни работи:

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-01.jpg

Медот е моќен антиоксиданс, што значи неговото редовно консумирање ќе го исчисти телото од токсините. Дополнително, има и антибактериско дејство кое ја подобрува состојбата на кожата.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-02.jpg

Доколку слатките ги замените со лажичка мед, очекувајте намалување на килограмите. Медот го забрзува метаболизмот и шеќерите во него се далеку поздрави од оние во десертите и колачите.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-03.jpg

Медот е богат со хранливи материи кои го намалуваат нивото на холестерол, а секако и антиоксидансите со кои е богат придонесуваат за чистење на телото од масти.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-04.jpg

Медот е супер сојузник во одржувањето на здравото срце, бидејќи ги намалува шансите за кардиоваскуларни болести. Доволна е една лажичка мед растворена во вода во текот на денот за да се чувствувате поздраво.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-05.jpg

Истражувањата покажуваат дека медот е добар сојузник и во борбата против стрес. Калциумот кој го има во медот ја подобрува меморијата.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-06.jpg

Оние кои често патат од несоници и гласно ‘рчење, задолжително треба да консумираат по една лажичка мед пред спиење.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-07.jpg

Со редовно консумирање на мед може да заборавите на болестите на дигестивниот тракт, бидејќи е моќен антисептик.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-08.jpg

Редовното консумирање на мед ги смирува нервите и ја намалува напнатоста.

Бонус: Комбинација од мед и лук

Кога ќе го измешате медот со лукот, ќе добиете одличен природен препарат за подобрување на имунитетот.

8-raboti-koi-ke-vi-se-slucat-vo-teloto-ako-pocnete-da-konsumirate-med-sekoj-den-09.jpg

Ви требаат 3-4 чешниња лук, 1 шолја природен мед и мала тегла.

Исчистете и исечкајте го секое чешне лук на 3-4 парчиња и ставете ги во тегла. Прелијте го медот. Покријте ја теглата со капаче и оставете ја да отстои неколку дена.

Консумирајте по 1 лажица на гладен стомак.

За неколку недели ќе почувствувате зголемена енергија и подобро здравје.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи кои треба да ги правите помалку за да одите на доктор поретко Од пиење од пластични чаши до ставање на чантата на кревет, некои ваши навики се...
Потење, црвенило, пецкање: Знаци на дланките кои откриваат здравствени... Дланките се еден од првите делови на телото кои почнуваат да покажуваат знаци на...
7 работи кои може да ви помогнат да се ослободите од болката во стомак... Од време навреме сите се соочуваат со болка во стомакот од различни причини. ...