Хигиенски грешки кои секојдневно ги правите (не)свесно
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Software Engineer 13-03-2018
Elektricari 22-03-2018
Оператор 22-03-2018


Хигиенски грешки кои секојдневно ги правите (не)свесно

Понекогаш не сме ни свесни дека малите секојдневни работи и навики може да бидат многу штетни за нашето здравје.

higienski-greshki-koi-sekojdnevno-gi-pravite-ne-svesno-01.jpg

Па така, постојано ги повторуваме и свесно или несвесно си ги намалуваме шансите за совршено здравје, а и изглед.

За некои работи сигурно знаете дека се штетни, лоши и не треба да ги правете, па потсетете се кои се тие и додадете нови на листата за кои не сте знаеле.

Грешки во хигиената кои треба да престанете да ги правите:

Грицкање нокти за да се справите со стресот

Најчесто потребата за грицкање нокти доаѓа како резултат на стресот и оваа навика се користи несвесно за да се надминат чувствата. Сепак е лоша за здравјето, како и за изгледот, па избегнувајте ја.

higienski-greshki-koi-sekojdnevno-gi-pravite-ne-svesno-02.jpg

Памучни стапчиња за чистење уши

Многумина сè уште веруваат дека стапчињата за уши со памукче може да им помогнат да ги исчистат ушите, но со тоа прават спротивен ефект и ги туркаат нечистотиите навнатре, што предизвикува поголем проблем со тек на време.

higienski-greshki-koi-sekojdnevno-gi-pravite-ne-svesno-03.jpg

Немиење раце по користење на тоалетот

Според истражувањата, иако звучи чудно, сепак има многу луѓе кои не ги мијат рацете по користење на тоалетот и повеќето од нив сметаат дека не е потребно и дека е губење време.

higienski-greshki-koi-sekojdnevno-gi-pravite-ne-svesno04.jpg

Неменување на четката за заби долго време

Четките за заби исто така собираат бактерии во текот на одреден период, што може да бидат штетни за вашето здравје, па стоматолозите препорачуваат да ги менувате на 2-3 месеци.

higienski-greshki-koi-sekojdnevno-gi-pravite-ne-svesno-05.jpg

Нечистење на забите со конец

Не е важно колку темелно ги четкате забите со паста, сепак без секојдневно чистење со конец, не можете да ги исчистете сите остатоци и бактерии кои се кријат во устата.

higienski-greshki-koi-sekojdnevno-gi-pravite-ne-svesno-06.jpg

Секојдневна ексфолијација на кожата на лицето

Претераното лупење и отстранување на мртвите клетки од кожата на лицето може да направи да изгледате постаро, па правете го тоа еднаш до двапати неделно.

higienski-greshki-koi-sekojdnevno-gi-pravite-ne-svesno-07.jpg

Нечистење на работите кои секојдневно ги користите

Многу често луѓето го занемаруваат чистењето на малите предмети кои секојдневно ги користиме, како далечинскиот управувач, тастатурите, па дури и мобилните телефони, а тие се полни со бактерии.

higienski-greshki-koi-sekojdnevno-gi-pravite-ne-svesno-08.jpg

Неправилно сечење нокти

Ако ноктите ги кратите премногу или нерамно, носењето чорапи и одењето во затворени чевли ќе ви биде проблем, исто како и растењето навнатре на ноктот што може да биде многу болно.

higienski-greshki-koi-sekojdnevno-gi-pravite-ne-svesno-09.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 грешки со кои го нарушувате здравјето на очите Очите се дел од телото кој најчесто го занемаруваме. Сепак, здравјето на очите е...
5 грешки заради кои жените често имаат проблеми со интимното здравје Интимната зона е една од најчувствителните на женското тело. Неопходно е да биде...
6 мали работи кои може да ги правите за поголема еко свест Решавањето на вака голем проблем започнува со мали чекори. Спасувањето на планет...

Најчитани неделава