Трикови со кои ќе ја одржите формата на телото и по 40-тата


Трикови со кои ќе ја одржите формата на телото и по 40-тата

Веќе на сите ни е добро познато дека после 40-тата, метаболизмот почнува побавно да работи. 

trikovi-so-koi-kje-ja-odrzhite-formata-na-teloto-i-po-40-tata-01.jpg

Тоа значи дека треба повеќе да се внимава на исхраната, како и на останатите работи кои допринесуваат за добрата форма на телото.

Постојат неколку трикови кои треба да почнете да ги применувате со цел да ја задржите добрата форма, а можеби и за да согорите некоја калорија плус.

Ефективни методи да останете фит и по 40-тата:

Правете правилни вежби

Со забавувањето на метаболизмот, важно е после 40-тата да продолжите со активноста, но наместо еден долг тренинг, практикувајте пократки, но поразновиди и чести вежби за цело тело.

trikovi-so-koi-kje-ja-odrzhite-formata-na-teloto-i-po-40-tata-02.jpg

Поставете си реални цели кои има шанса да ги постигнете

Кога си поставувате нереални, иако посакувани цели, шансите да ги остварите се мали и тоа повеќе ве обесхрабрува. 

trikovi-so-koi-kje-ja-odrzhite-formata-na-teloto-i-po-40-tata-03.jpg

Внесувајте доволно витамини

За жените над 40-та година од клучно значење е внесот на витамини, па редовно треба да внесувате калциум, витамин Б12, калиум, магнезиум, витамин Д, омега 3, како и пробиотици.

trikovi-so-koi-kje-ja-odrzhite-formata-na-teloto-i-po-40-tata-04.jpg

Водете се по распоред

Редовното јадење повеќепати во денот треба да ви стане приоритет и треба да заборавите на прескокнување оброци бидејќи тоа уште повеќе му пречи на метаболизмот и може само да се наталожуваат калории.

trikovi-so-koi-kje-ja-odrzhite-formata-na-teloto-i-po-40-tata-05.jpg

Не заборавајте на одморот кој му е многу потребен на телото 

trikovi-so-koi-kje-ja-odrzhite-formata-na-teloto-i-po-40-tata-005.jpg

Намалете го греењето

Познато е дека треба да спиеме во поладна просторија, бидејќи така телото согорува повеќе калории за време на спиењето, со тоа што се обидува да ја одржи температурата потопла.

trikovi-so-koi-kje-ja-odrzhite-formata-na-teloto-i-po-40-tata-06.jpg

Пијте доволно вода

trikovi-so-koi-kje-ja-odrzhite-formata-na-teloto-i-po-40-tata-07.jpg

Проверувајте го здравјето

trikovi-so-koi-kje-ja-odrzhite-formata-na-teloto-i-po-40-tata-08.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 трикови за стапалата и чевлите да ви бидат здрави и во одлична форма Не дозволувајте вашите чевли да се допираат до другите чевли вака спречувате шир...
8 работи што ќе му се случат на телото ако почнете секој ден да пиете сок од домати Намалување на тежина, подобрување на здравјето, третирање на нервите и зајакнува...
Ќе станете поубави, видот може да се влоши: Што ќе се случува со вашето тело по 40-тата година? Стравот од стареење е вообичаен кај сите, посебно кај оние кои полека се приближ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg