10 грешки кои ги правите цел живот додека се туширате, а ви штетат на здравјето


10 грешки кои ги правите цел живот додека се туширате, а ви штетат на здравјето

Дали го плакнете сапунот пред да го користите? Дали ја миете туш кабината веднаш по капењето?

10-greshki-koi-gi-pravite-cel-zivot-dodeka-se-tushirate-a-vi-shtetat-na-zdravjeto-01.jpg

Според статистиките секој од нас минува година и половина во тоалетот, од кои половина година се тушираме.

Ова не е изненадувачки со оглед на тоа што хигиената игра значајна улога во нашиот живот.

Најчестите грешки што ги правите при туширање:

Не се туширате веднаш по вежбањето

Туширањето по вежбањето не е задолжително само поради лошиот мирис, туку и поради бактериите кои при потењето растат на вашата кожа. Лесно може да добиете осип.

10-greshki-koi-gi-pravite-cel-zivot-dodeka-se-tushirate-a-vi-shtetat-na-zdravjeto-02.jpg

Ги бричите нозете пред посетата на салон за педикир

При бричењето може да направите некоја раничка на нозете преку која лесно може да се инфицирате во салонот за педикир.

10-greshki-koi-gi-pravite-cel-zivot-dodeka-se-tushirate-a-vi-shtetat-na-zdravjeto-03.jpg

Не правите драстични разлики во температурата на водата

На крајот од туширањето пуштете врз себе млаз студена вода. Овој благ шок на организмот ја зголемува отпорноста на стрес, го зајакнува имунитетот и делува како антидепресив.

Сепак, не правете го ова пред спиење затоа што може да ви предизвика несоница.

10-greshki-koi-gi-pravite-cel-zivot-dodeka-se-tushirate-a-vi-shtetat-na-zdravjeto-04.jpg

Секој ден ја миете косата

Луѓето со тенка и слаба коса треба да избегнуваат често миење. Идеално е два пати во седмицата за да имате природен баланс на влажноста на косата на главата.

Исто така, запомнете дека премногу шампон ја иритира и суши кожата, а водата ги измива добрите бактерии, па ризикот за развој на инфекции е поголем.

10-greshki-koi-gi-pravite-cel-zivot-dodeka-se-tushirate-a-vi-shtetat-na-zdravjeto-05.jpg

Ја виткате косата со пешкир

Откако ќе се навлажнат, влакната се многу посклони на деформирања и стануваат кршливи. За да го избегнете ова не ја обвивајте косата во пешкир по миењето.

Исто така, со овој потег креирате ефект на сауна на вашата глава, лојните жлезди почнуваат да работат поактивно и како резултат на тоа косата побрзо се мрси.

10-greshki-koi-gi-pravite-cel-zivot-dodeka-se-tushirate-a-vi-shtetat-na-zdravjeto-06.jpg

Уште 5 грешки на следната страна...Би можело да ве интересира:

Што сè открива бојата на коса за вашето здравје? Гените кои се одговорни за бојата на косата можат да влијаат на вашето здравје, ...
9 работи кои треба да ги правите помалку за да одите на доктор поретко Од пиење од пластични чаши до ставање на чантата на кревет, некои ваши навики се...
6 нездрави навики кои сите ги правиме под туш Веројатно си велите, како може да правам нешто погрешно под туш, кога се бањам ц...