Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Храна и лекови кои не се добра комбинација и не треба да ги мешате

Сите лекови имаат свои карактеристики, потребна доза која не треба да се надминува, како и компатибилност со други лекови и храна.

hrana-i-lekovi-koi-ne-se-dobra-kombinacija-i-ne-treba-da-gi-meshate-01.jpg

Па, како што знаете дека антибиотикот не треба да се меша со алкохол, така постојат уште неколку комбинации на лекови со храна и пијалаци, кои не се препорачуваат.

Некои од нив не треба да ги мешате заради лоши последици врз стомакот и создавање бактерии, други заради намалување на ефектот од лековите, а трети заради влошување на ефектот и негативни последици.

Секако, добро е секогаш да се консултирате со вашиот доктор за ова, но би било добро да ги избегнувате следниве комбинации:

Антибиотик + оцет

hrana-i-lekovi-koi-ne-se-dobra-kombinacija-i-ne-treba-da-gi-meshate-02.jpg

Антибиотик + газирани пијалаци

hrana-i-lekovi-koi-ne-se-dobra-kombinacija-i-ne-treba-da-gi-meshate-03.jpg

Лекови за алергии + сокови

hrana-i-lekovi-koi-ne-se-dobra-kombinacija-i-ne-treba-da-gi-meshate-04.jpg

Лекови за кашлање + цитрусно овошје

hrana-i-lekovi-koi-ne-se-dobra-kombinacija-i-ne-treba-da-gi-meshate-05.jpg

Парацетамол + алкохол во првите 6 часа

hrana-i-lekovi-koi-ne-se-dobra-kombinacija-i-ne-treba-da-gi-meshate-06.jpg

Аспирин + сок од портокал или зачинета храна

hrana-i-lekovi-koi-ne-se-dobra-kombinacija-i-ne-treba-da-gi-meshate-07.jpg

Диуретици + банана или лисести зеленчуци

hrana-i-lekovi-koi-ne-se-dobra-kombinacija-i-ne-treba-da-gi-meshate-08.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто не треба да јадете повеќе од две јајца секој ден? Зголеменото ниво на холестерол, а со тоа и зголемениот ризик од појава на срцеви...
Зошто сме нервозни ако не јадеме и кои други симптоми укажуваат на прегладнетост? Дали нервозата предизвикана од глад е мит или постојат научни објаснувања за тоа...
Домашни „лекови“ за изгореници од сонце кои никако не треба да ги пробувате Маргаринот и вазелинот можат само да ја влошат состојбата – бидејќи се мрсни, ја...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg