Прашања за забременувањето кои се срамите да му ги поставите на вашиот гинеколог
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 23-05-2019


Прашања за забременувањето кои се срамите да му ги поставите на вашиот гинеколог

Колку често треба да имам секс за да имам добри шанси за забременување? Која е најдобрата секс поза за забременување?

prashanja-okolu-zabremenuvanjeto-koi-se-sramite-da-mu-gi-postavite-na-vashiot-ginekolog-01.jpg

Експертот за плодност Зита Вест дава одговори на прашањата за забременувањето кои можеби ви е незгодно да му ги поставите на вашиот гинеколог.

Најчестите прашања за забременувањето:

Дали жената треба да доживее оргазам за да зачне?

Не, воопшто. 50% до 80% од жените имаат проблем да доживеат оргазам, но сепак многу жени забременуваат. Единствено оргазмот малку помага мускулите правилно да ја насочат спермата кон јајце клетката.

Дали оралниот секс ги подобрува шансите за забременување?Не, важно е да го избегнуваат оралниот секс за време и околу овулацијата.

Плунката содржи ензими и други состојки кои може да ја оштетат спермата и да го попречат нејзиното патување до јајце клетката.

prashanja-okolu-zabremenuvanjeto-koi-se-sramite-da-mu-gi-postavite-na-vashiot-ginekolog-02.jpg

Колку често треба да имам секс за да имам добри шанси за забременување?

3 до 4 пати неделно е совршено за време и околу овулацијата за да бидете добро снабдени со спрема за време на плодните денови. Помалку фокусирајте се кога се ослободува јајце клетката, а повеќе на тоа колку сперма е на располагање.

Спермата во вас живее 3 до 5 дена, па редовниот секс ве осигурува дека го користите максималниот потенцијал на располагање.

Која е најдобрата секс поза за забременување?

Вистината е дека нема врска која е позата. Секоја поза што прави да сте релаксирани, да уживате и ви е удобна е добра.

Дали може да претерате со секс при обидите за забременување?

Кога се обидувате да добиете бебе, не постои такво нешто како премногу секс. Многу жени мислат дека со претераното имање секс ќе го намалат квалитетот на спермата, но вистината е спротивна.

Ако мажот ја собира долго спермата, таа ќе излезе во голема количина, но поголемиот дел од неа ќе биде мртва. Плус, сексот ослободува многу хормони за плодност и кај мажите и кај жените. Па, така колку повеќе секс, толку подобро.

prashanja-okolu-zabremenuvanjeto-koi-se-sramite-da-mu-gi-postavite-na-vashiot-ginekolog-04.jpg

Како да сопрам течноста да излезе од вагината по сексот?

Не можете, дел од содржината ќе истече и тоа е нормално. Но, не паничете тоа не значи дека спермата нема да дојде до јајце клетката.

Сперматозоидите се добри пливачи и ќе стигнат таму каде што треба многу брзо по ејакулацијата. Секогаш дел од послабата сперма ќе остане во вагината и ќе истече 10-15 минути по сексот, без разлика која поза ќе ја фати жената.

Сепак, можете 20 минути по секс да лежите во хоризонтала и да не се миете веднаш.

Дали е потребна страст за да се зачне?

Кај мажите тестостеронот се произведува наутро и докажано е дека спермата е поздрава кога има присутно повеќе тестостерон, па имањето секс наутро ги подобрува вашите шанси.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најчестите прашања поврзани со депресија и нивните одговори Депресијата е често нарушување на расположението со кое сè почесто луѓето се соо...
Лекарски прегледи кои мора да ги направите ако подолго време не сте би... Сè додека здравствената состојба видно не се влоши, многу луѓе воопшто не ни ода...
6 симптоми кои наговестуваат срцев удар Дали сте сигурни дека вашиот животен стил е доволно здрав за да спречите срцев у...