Дали пиете доволно вода во текот на летото?


Дали пиете доволно вода во текот на летото?

Топлото време е совршено за ден на плажа, на базен или воопшто на отворено. Но, потребно е да не дехидрирате за да можете да уживате во овие активности. 

kolku-voda-treba-da-piete-vo-tekot-na-letoto-01.jpg

Во текот на летото, телото губи повеќе течности, што значи се зголемува и ризикот од дехидрација.

Но колку всушност вода треба да пиете? Дали постојат и други начини да ја внесете покрај пиење? Можете да дознаете во продолжение.

Колку вода ви е потребно?

Ова зависи од вашата тежина и типот на вашето тело. Точното количество вода е различно за секого, но воглавно за активните возрасни личности доволно е околу 2 литри дневно. Со промената на надворешните температури, оваа скала може да се помести.

Но, доколку вежбате, внесот на вода мора да биде повисок. На мускулите им е потребно повеќе вода за да функционираат правилно и да ја задржат масата.

Во текот на летото телото се поти со цел да се разлади. Поради ова, важно е да ја надополните водата изгубена преку потта.

Најдобриот начин да го направите ова е да пиете вода во текот на целиот ден, а не само кога ќе почувствувате жед. Повеќето лекари препорачуваат до 2,7 литри вода за жени и 3,7 литри вода за мажи.

kolku-voda-treba-da-piete-vo-tekot-na-letoto-03.jpg

Знаци дека пиете малку вода

Бојата на вашата урина може да ви каже дали пиете доволно вода. Бојата на урината би требало да има нијанса на лимонада, а доколку е потемна, треба да пиете повеќе вода.

Заморот, сувата кожа, болките во мускулите, констипацијата и вртоглавицата се исто показатели за дехидратација.

И вашата возраст може да влијае на дехидратацијата. Имено, како што старееме, поретко ја забележуваме жедта. Механизмот за жед слабее, па добро е да ви стане навика да пиете вода во текот на целиот ден.

kolku-voda-treba-da-piete-vo-tekot-na-letoto-04.jpg

Други начини за внесување вода

Јадењето храна со високо количество вода може да ви помогне да ја спречите дехидрација. Овошките и зеленчукот се одлични за ова.

Во лето, лубеницата е најдобриот избор. Краставиците, целерот, брокулата и спанаќот исто ќе ви бидат од помош. Исто така можете да јадете и гаспачо, студена супа со зеленчук.

Постојат многу дебати за додавање електролити во водата и пиење вода со висока рН вредност. Електролитите и минералите помагаат во балансирањето на водата во телото, како и на рН вредноста.

kolku-voda-treba-da-piete-vo-tekot-na-letoto-05.jpg

Дестилираната, филтрираната и изворска вода се добри опции. Истото важи и за водата со електролити и висока рН вредност. Доколку вежбате често или се потите многу, водата со електролити ќе ви годи.

Ако, пак, сакате газирана вода, имаме добри вести и за вас. Газираната вода со вкус може да ја пиете, но сепак, не како замена за обичната. 

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да останете здрави дури и кога работите од седечка позиција со часови? Седењето пред бирото по осум или повеќе часови навистина создава сериозни здравс...
Прашок појак од сода бикарбона: Ги „убива“ болките за 2 минути, може да го излечи целото тело Постои начин да го внесете најважниот минерал во телото по скратен пат – преку к...
Што ќе се случи за 9 дена, доколку ги откажете сите пијалаци, освен водата? Сите знаеме колку водата е здрава за нашиот организам. Но, дали некогаш сте се з...