Зошто е добро да си дремнете попладне?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Зошто е добро да си дремнете попладне?

Денес ретко кој си легнува рано, па е речиси невозможно да ги отспиете потребните 8 часа.

zoshto-e-dobro-da-si-dremnete-popladne-01.jpg

Поради ова, повеќето едвај чекаат да им заврши работниот ден, за да можат барем малку да дремнат. Но ако се чувствувате лошо бидејќи дремете после работа, нема потреба од тоа.

Изгледа дека попладневната дремка е одлична за вас и вашето здравје, а ова се причините зошто:

Ќе бидете посреќни

После половина час дремење, ќе се чувствувате полни со енергија. Ќе бидете посреќни и ќе се чувствувате одморено.

Бидејќи со дремката сте ги „наполниле батериите“, без проблем ќе ги завршите останатите обврски за денот.

Ќе правите помалку грешки

Со дремењето го одмарате вашиот мозок. Ова, пак, ќе ви ја зголеми концентрацијата и ќе ја намали можноста за правење грешки.

zoshto-e-dobro-da-si-dremnete-popladne-02.jpg

Мозокот ќе ви работи поефикасно

Како што напоменавме, со дремењето го одмарате вашиот мозок. Поради ова, тој ќе функционира поефикасно.

Ќе бидете покреативни

Некои истражувања покажале дека деловите од мозокот одговорни за креативноста, се поактивни после кратка дремка.

zoshto-e-dobro-da-si-dremnete-popladne-03.jpg

Ќе го подобрите здравјето на срцето

Луѓето кои попладне дремнуваат, имаат 37% помал ризик од срцеви заболувања.

Ќе се намали желбата за брза храна

Докажано е дека недостатокот од сон има лошо влијание врз префронталниот кортекс. Овој дел од мозокот е задолжен за донесување одлуки, па кога не спиете доволно, се зголемува желбата за брза храна и потешко ви е да ја контролирате. Дремката од половина час ќе ви помогне да се справите со ова.

zoshto-e-dobro-da-si-dremnete-popladne-04.jpg

Помалку ќе се расправате

Поради недостатокот од сон, луѓето можат да бидат поагресивни и почувствителни. Ова, неретко резултира со непотребни расправи со саканите.

Но доколку попладне дремнете, вашата раздразливост ќе се намали, а со тоа ќе се намали и бројот на расправи.

Ќе го избегнете „прегорувањето“ на мозокот

Научниците откриле дека попладневната дремка е добра, доколку во текот на денот сте примиле премногу информации.

Кога мозокот прима многу информации, може да „прегори“ (burnout), но дремката ќе ви помогне и во оваа ситуација.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да не бидете анксиозни при средби со многу луѓе? Дали ве мачат мисли од типот „Што мислат другите за вас, што не им се допаѓа кај...
После кафето, легнете си: Чудни, но корисни начини да си го зачувате здравјето Медицината и науката ни нудат многу различни начини на кои можеме да си подобрим...
Исфрлете ги овие работи од домот и зачувајте си го здравјето За да бидете здрави, не е потребно само да водите активен живот и да внимавате н...

Спонзорирани линкови: