10 навики на луѓето кои ви личи како никогаш да не се болни


10 навики на луѓето кои ви личи како никогаш да не се болни

Научниците го проучува здравјето на луѓето ширум светот и притоа забележале 10 навики и особини на луѓето кои како никогаш да не се разболуваат и настинуваат.

10-naviki-na-lugjeto-koi-vi-licini-kako-nikogas-da-ne-se-bolni-001.jpg

Па, што може да направите и вие за да станете „отпорни“ на настинки, грипови и вируси:

1. Храната ја користат како гориво

Здравите луѓе се свесни дека храната го негува телото.

2. Имаат активен стил на живот

Поминуваат повеќе време на отворено, физички се активни и повеќе се на нога, отколку седнати.

3. Знаат да се справат со стресот

Здравите луѓе не доживуваат нервен слом за секоја ситница.

4. Опкружени се со позитивни луѓе

Свесни се дека во какво опкружување се – такви и стануваат.

5. Ја работат работата која ја сакаат

Здравите луѓе докажано ја работат работата која ја сакаат и обратно, го сакаат она што го работат.

6. Постојано работат на себе и својата самодоверба

Кога ќе паднат знаат како да станат, наместо да останат долу и да плачат.

7. Логично, здравјето им е приоритет

И не трпи ниту заради работата, ниту заради обврските.

8. Се смеат

Здравите луѓе ја имаат откриено поврзаноста помеѓу смеењето и здравјето.

9. Работите ги прават во умерена доза

Никогаш не претеруваат со ништо, па така не се лишуваат од малите задоволства. Сепак, секогаш имаат мерка.

10. Делуваат превентивно

Се придржуваат до редовните прегледи и превентивни лекови во сезоната на грипови и настинки. Знаат да ги препознаат симптомите кои телото им ги испраќа.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

6 навики кои се штетни за стапалата Стапалата се важен дел од човечкото тело, иако на нив некако не посветуваме дово...
Навики од кои треба да се откажете ако сакате да немате проблеми со грбот Голем дел од луѓето патат од проблеми со грбот и секојдневни болки. Иако за...
Навики на здравите луѓе кои треба да ги примените и вие Сите сакаме да бидеме здрави и сите слушаме за правилна исхрана, вежбање и балан...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg