Работи кои стоматолозите никогаш не ги ставаат во уста
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Работи кои стоматолозите никогаш не ги ставаат во уста

Ако ги прашате стоматолозите колку пациенти годишно завршуваат на нивната столица само затоа што забите ги користат за погрешни работи, ќе ви кажат дека одамна престанале да бројат.

raboti-koi-stomatolozite-nikogas-ne-gi-stavaat-vo-usta-001.jpg

Ова се само неколку од работите кои можат да ги наведат како штетни за забите и општо за здравјето:

- Отворање на метални капачиња со заби.

- Или отворање на пластични капачиња на шишиња.

- Користење на туѓи четки за заби.

- Грицкање на нокти – сериозно може да ви наштети на предните заби.

- Придржување на клучевите со заби, кога немате слободна рака.

- Било какво грицкање на канцелариски материјал кога сте под стрес – молив, пенкало, спојувалки, гуми...

- Пирсеви на јазикот или накит на било кој дел од устата.

- И последно и не најмалку важно – цигари.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Потење, црвенило, пецкање: Знаци на дланките кои откриваат здравствени проблеми Дланките се еден од првите делови на телото кои почнуваат да покажуваат знаци на...
9 работи кои треба да ги правите помалку за да одите на доктор поретко Од пиење од пластични чаши до ставање на чантата на кревет, некои ваши навики се...
Што ќе ни се случи ако никогаш во животот не видиме сонце? Научно е докажано дека сонцето има големо влијание врз расположението на луѓето,...

Најчитани неделава