Зошто е корисно да спиете со перница помеѓу нозете?


Зошто е корисно да спиете со перница помеѓу нозете?

Постојат повеќе причини зошто лекарите препорачуваат да спиете со перница помеѓу нозете. 

Zosto-e-korisno-da-spiete-so-pernica-pomegju-nozete-01.jpg

Прочитајте ги објаснувањата, каква логика имаат истите и како можат да го подобрат вашето здравје:

Намалување на напнатоста на мускулите во ’рбетот

Кога има мека перница помеѓу нозете за време на спиењето, мускулите во долниот дел на ’рбетот се практично без никаква напнатост, а тоа овозможува истите целосно да се одморат за време на спиењето.

Ослободување од грчевите

Кога сте цел ден на нозе, во вечерните часови чувствувате грчеви во нозете и долниот дел на грбот. Ставањето перница помеѓу нозете ќе ги истегне нозете и долниот дел на грбот, а со тоа ќе се олеснат грчевите.

Стабилна позиција за време на спиењето

Со перницата помеѓу нозе за време на спиењето, ќе го намалите тркалањето на едната и другата страна од креветот и вашиот сон ќе биде поудобен, а вие ќе бидете поодморени.

Подобрена циркулација на крвта

Бидејќи перницата не им дозволува нозете да се допираат и притискаат една врз друга, ќе имате добра циркулација на крвта помеѓу горниот дел од телото и нозете во текот на целата ноќ.

Подобрен сон за трудниците

Голема перница помеѓу нозете на бремените жени во последните фази од бременоста ги поддржува долните стомачни мускули и на тој начин го олеснува стресот.

Подобра терморегулација

Во топлиот период од годината, при спиење нозете се допираат една со друга, создавајќи непотребна размена на топлина и непријатност. Перница со покривка од природна ткаенина ќе ви го реши овој проблем.

Болни колена

Доколку ве болат колената, тогаш перницата помеѓу нозете е решение за вас. Перницата ќе дејствува како заштита и нема да дозволи колената да се допираат едно со друго.

Се надеваме дека овие причини беа доволни за да ве убедат да почнете да спиете со перница помеѓу нозете и со тоа да ги заштитите нозете и ’рбетот.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто не треба да спиете кога авионот полетува или слетува? Многу луѓе мислат дека спиењето во авион е безбедно и одвај чекаат да влезат и д...
7 причини да ја наполните кадата и да уживате во топла купка Нема ништо подобро од тоа да најдете време за себе и да си пружите релаксација.&...
Дали е соодветна перницата на која спиете? Од најразлични микроорганизми до мртви клетки од вашата кожа, сето тоа можете да...

Најчитани неделава