9 знаци дека телото „ви пука“ од стрес


9 знаци дека телото „ви пука“ од стрес

Да знаете да го детектирате стресот е важен дел од здравјето и секојдневието. Во спротивно, ви се заканува серија од болести.

9-znaci-deka-teloto-vi-puka-od-stres-4_resize.jpg

Низ 9 илустрации ве тераме да препознаете дали се пронаоѓате и дали телото буквално ви пука од стрес?

1. Ги притискате забите и чкрипите со нив

Совет: Запишете го она што ве нервира во моментот кога ќе забележите дека ги стегате вилиците.

9-znaci-deka-teloto-vi-puka-od-stres-1_resize.jpg

2. Имате секојдневна главоболка

Совет: Барем 30 минути во денот поминете сами, во празна соба, правејќи ништо и одморајќи ги мислите и телото.

9-znaci-deka-teloto-vi-puka-od-stres-2_resize.jpg

3. Накачувате тежина неконтролирано

Совет: 3 пати во неделата, по 30 минути, обидете се да бидете физички активни.

9-znaci-deka-teloto-vi-puka-od-stres-3_resize.jpg

4. Ви недостасува сексуална желба

Совет: Испланирајте еден викенд поинаков од секојдневието. Променете ја рутината за да ја промените и желбата за интимност.

9-znaci-deka-teloto-vi-puka-od-stres-4_resize.jpg

5. Загрижувачко чувство на осаменост

Совет: Бидете им достапни на пријателите за необични активности. Запишете курсеви или научете нешто ново заедно.

9-znaci-deka-teloto-vi-puka-od-stres-5_resize.jpg

6. Купувате компулсивно

Совет: Разговарајте со некој за работите кои ви предизвикуваат стрес. Желбата за трошење пари магично ќе исчезне.

9-znaci-deka-teloto-vi-puka-od-stres-6_resize.jpg

7. Болка во градите

Совет: Пракиткувајте јога која ќе ви ги намали анксиозните мисли и напади. Може и да бидете самоуки на ова поле.

9-znaci-deka-teloto-vi-puka-od-stres-7_resize.jpg

8. Ве иритираат секакви ситници

Совет: Поврзете се со природата. Повеќе време поминете на свеж воздух.

9-znaci-deka-teloto-vi-puka-od-stres-8_resize.jpg

9. Чести настинки и болки

Совет: Консумирајте дополнителни витамини во облик на суплементи и дајте си повеќе време за себе и своите мисли.

9-znaci-deka-teloto-vi-puka-od-stres-9_resize.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да не бидете анксиозни при средби со многу луѓе? Дали ве мачат мисли од типот „Што мислат другите за вас, што не им се допаѓа кај...
Прашок појак од сода бикарбона: Ги „убива“ болките за 2 минути, може да го излечи целото тело Постои начин да го внесете најважниот минерал во телото по скратен пат – преку к...
8 работи што ќе му се случат на телото ако почнете секој ден да пиете сок од домати Намалување на тежина, подобрување на здравјето, третирање на нервите и зајакнува...