Грешка која речиси сите ја правиме во лето: зошто не треба да пиете ладна вода од фрижидер?


Грешка која речиси сите ја правиме во лето: зошто не треба да пиете ладна вода од фрижидер?

Постои правило дека кога ви е топло, треба да пиете топли пијалаци, а кога е поладно – студени.

greska-koja-recisi-site-ja-pravime-vo-leto-zosto-ne-treba-da-piete-ladna-voda-od-frizider-01.jpg

Но, зошто е штетно да пиете премногу ладни пијалаци кога надвор се високи температурите?

Факт е дека кога ви е жешко, со душа чекате да се напиете ладна вода од фрижидер или ладен сок.

Научниците тврдат дека ладната вода ја забавува хидратацијата на организмот и кога се високи температурите потребно е да пиете пијалаци на собна температура затоа што нив организмот ги апсорбира побрзо.

Ако пиете ладен пијалак веднаш по оброкот, постои можност да настинете. Кога ќе стекнете навика да пиете вода на собна температура, ќе забележите подобрување во варењето на храната и ќе се чувствувате подобро во своето тело по јадењето.

greska-koja-recisi-site-ja-pravime-vo-leto-zosto-ne-treba-da-piete-ladna-voda-od-frizider01.jpeg

Пиење топол чај исто така има предности затоа што ќе поттикне потење и на овој начин ќе ве разлади, но постои трик: топлиот пијалак ќе ве разлади сако ако надвор не е високо нивото на влага, односно кога воздухот е сув.

Ефектот ќе биде уште подобар доколку носите облека од природни материјали која овозможува испарување на потта.

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто не треба да пиете вода од пластично шише кое ви стоело во автомобил на топло? Жештините честопати сакаме да си ги олесниме додека поминуваме време во автомоби...
Што ќе ни се случи ако никогаш во животот не видиме сонце? Научно е докажано дека сонцето има големо влијание врз расположението на луѓето,...
Златните правила за јадење на Индра Деви, жената која живеела 103 години Евгенија Петерсон, позната во целиот свет како Индра Деви, е една од првите жени...

Најчитани неделава