Прегревање на телото: 3 знаци дека веднаш треба да се тргнете од сонце


Прегревање на телото: 3 знаци дека веднаш треба да се тргнете од сонце

Изложеноста на високи температури и сонце на подолг рок, може да го доведе телото до прегревање.

3-znaci-deka-vednas-treba-da-se-trgnete-od-sonce-001.jpg

Тоа е состојба кога телото повеќе не може да се разлади само и да ја врати температурата на онаа оптималната.

Како да препознаете дека сте претерале со изложеноста на сонце и време е да се повлечете на сенка?

1. Вртоглавица

Лесната вртоглавица е прв знак дека телото прегрева и наместо да ја лечите со апче, обидете се со 2-3 чаши вода во рок од половина час.

2. Нагло престанување да се потите

Интензивното потење е сосема нормална појава ако сте изложени на сонце и топлина, но во моментот кога потењето ќе престане, треба да се загрижите.

3. Осип по кожата

Во моментот кога потните жлезди се блокираат, потта останува под површината на кожата и избива во облик на осип и црвенило пропратено со пецкање и боцкање.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Знаци дека душата ви е уморна и ви треба одмор од сè Чувствувате отапеност и повеќе не умеете да чувствувате ниту среќа, ниту тага......
Знаци кои ќе ви докажат дека сте здрави, иако не сте сигурни во тоа Важно е да се грижиме за здравјето, но важно и да знаеме дека го правиме тоа и д...
9 знаци кои укажуваат на интолеранција на глутен Глутен е протеин кој се наоѓа во пченицата, јачменот и овесот. Со глутенот се по...

Најчитани неделава