Зошто не треба да пиете вода од пластично шише кое ви стоело во автомобил на топло?


Зошто не треба да пиете вода од пластично шише кое ви стоело во автомобил на топло?

Жештините честопати сакаме да си ги олесниме додека поминуваме време во автомобил, па затоа и си носиме шишенце со вода.

zosto-ne-treba-da-piete-voda-od-plasticno-sise-koe-vi-stoelo-vo-kola-01.jpg

Но, факт е дека автомобил паркиран на сонце во текот на летните топли денови, воопшто не е добра локација за чување на вода. Топлината може да го промени составот на пијалакот.

Ако температурата на воздухот надвор е 30°C степени, во вашиот автомобил може да стигне и до 45°C степени.

Истражувањата покажале дека пластичните шишиња при загревање испуштаат бисфенол А, кој предизвикува хормонална нерамнотежа во телото. 

Бисфенол А се применува во хемиската индустрија - како основа за изработка на разни видови пластика. Тој има висока издржливост, мала запаливост и можност за апликација како електричен изолатор. Имено, честичките бисфенол од пластични шишиња или лименки можат да стигнат до човечкото тело преку храната и пијалаците.

Истражувањата покажале дека топлата вода може да ослободи честички од бисфенол од пластични садови. Но, дури и без топла вода, овие честички можат да навлезат во храната, на пример ако конзервата е обложена со пластичен слој.

Придржувајте се до описите на декларациите и чувајте ги пластичните шишиња на суво и ладно место.

Прочитајте и: Ако пиете вода од овие шишиња, може да се отруете

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Навики со кои несвесно си го уништуваме здравјето Секој од нас има свои навики, но ретки се оние кои знаат дека многу од нив може ...
Што ми се случи откако 1 месец пиев вода на празен стомак? Сигурно некогаш сте се запрашале како им успева на Јапонките да имаат таква сјај...
Златните правила за јадење на Индра Деви, жената која живеела 103 години Евгенија Петерсон, позната во целиот свет како Индра Деви, е една од првите жени...

Најчитани неделава