Експеримент што ќе ви докаже зошто децата треба да носат маски на училиште


Експеримент што ќе ви докаже зошто децата треба да носат маски на училиште

Заштитните маски се задолжителни во затворен простор, а наскоро и учениците што ќе се вратат на училиште ќе мораат да седат со маски. За ова правило, се разбира, има добра причина.

eksperiment-na-mikrobiolog-shto-kje-vi-ja-dokazhe-mokjta-na-zashtitnite-maski-za-lice-01.jpg

Многу луѓе сè уште не веруваат дека маските навистина ни помагаат да ја држиме пандемијата под контрола, без разлика што ова е многупати потврдено од страна на експертите.

Ако и вие спаѓате овде, тогаш можеби микробиологот Ричард Дејвис ќе ви го промени мислењето.

На неговиот Twitter профил, Ричард ги споделил резултатите од еден негов експеримент. Целта на експериментот е да докаже дека маските и социјалното дистанцирање навистина ја намалуваат можноста за зараза.

„Што прави маската? Ги блокира респираторните капки кои доаѓаат од вашите уста и грло.
Две едноставни демонстрации:
Прво, кивав, пеев, зборував и кашлав кон садот, со или без маска. Таму каде што се разнесоа капките се направија бактериски колонии. Маската ги блокира речиси сите нив“, стои во неговата објава.

eksperiment-na-mikrobiolog-shto-kje-vi-ja-dokazhe-mokjta-na-zashtitnite-maski-za-lice-02.jpg

Резултатите на Ричард покажале и дека растојанието од половина метар, без маска, не претставува никаква заштита. Растојанието од 2 метра, пак, се покажало како безбедно. Сепак, кога се носи маска, вие сте безбедни на кое било растојание.

eksperiment-na-mikrobiolog-shto-kje-vi-ja-dokazhe-mokjta-na-zashtitnite-maski-za-lice-03.jpg

Ова значи дека во простории каде што не може да се одржува растојание, заштитните маски прават огромна разлика.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 изненадувачки причини зошто имате акни на грбот Акните сами по себе се фрустрирачка појава, без разлика на кој дел од телото и д...
7 работи кои треба да ги знае личноста со анксиозност Вие го можете тоа, иако чувствувате дека во моментов немате контрола. Вие сте са...
10 работи што треба да ги направите пред 10 часот наутро Без разлика дали се будите лесно или секое сабајле ви се потребни „уште само 5 м...

Најчитани неделава