Што содржи совршен оброк?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Столар 22-04-2018
Столар 21-04-2018


Што содржи совршен оброк?

sto-sodrzi-sovrsen-obrok-povekjeСовршен сооднос на житарки, зеленчук, протеини, вода и млечни производи е прикажана на илустрацијата на американската Агенција...


...за земјоделство, која ја замени познатата пирамида за правилна исхрана.

Промените се очигледни и во содржината на чинијата поделена на 4 дела.

sto-sodrzi-sovrsen-obrok

Поедноставениот приказ вклучува црвено поле за овошје, зелено за зеленчук, портокалово за житарки и виолетово за протеини, додека на посебна мала чинија се сместени млечните производи означени со сина боја.

За разлика од поранешната пирамида, новите препораки содржат категорија протеини, со што се истакнува дека постојат и други извори на протеини освен месо.

Би можело да ве интересира:

Ќесичките чај од канцеларијата имаат 17 пати повеќе бактерии од тоалет... Кујната на работното место неретко е полна со бактерии. Секогаш имајте при рака ...
Можно ли е да се детоксицирате по најлудата ноќ со чаеви, сокови и суп... Новата година, барем кај нас, е синоним за многу забава, јадење и пиење. Од неиз...
3 совети кои ќе ви помогнат како да се расоните, дури и без кафе Некои луѓе се будат уште на првиот сигнал од алармот и се веднаш способни за дн...