Нехигиенски навики за кои луѓето не се свесни - грешки кои речиси сите ги прават

Одредени навики ги правиме толку автоматски, што не ни размислуваме дека може да се штетни по здравјето и телото.

nehigienski-naviki-za-koi-lugjeto-ne-se-svesni-001.jpg

На кои грешки треба да обрнете повеќе внимание?

1. Престанете да носите нова облека пред да ја исперете по купувањето.

На тој начин ќе избегнете ризици од инфекции и бактерии, како и лепење на боите на кожата.

nehigienski-naviki-za-koi-lugjeto-ne-se-svesni-01.jpg

2. Користење на телефонот додека сте во тоалет.

На овој начин си ги разнесувате бактериите кои може да останат на површината на телефонот до 2 недели.

nehigienski-naviki-za-koi-lugjeto-ne-se-svesni-02.jpg

3. Дување свеќички на роденденската торта.

Стара традиција која во време на пандемија е далеку од безбедна и хигиенска.

nehigienski-naviki-za-koi-lugjeto-ne-se-svesni-03.jpg

4. Делење на истиот сад со многу луѓе.

Освен ако храната не е посебно завиткана, парче по парче, не би требало да ја делите со други, дури и ако јадете со посебен прибор.

nehigienski-naviki-za-koi-lugjeto-ne-se-svesni-04.jpg

5. Спуштете го капакот пред да пуштите вода.

Така спречувате распрскување на сите вируси и бактерии низ целиот тоалет.

nehigienski-naviki-za-koi-lugjeto-ne-se-svesni-05.jpg

6. Оставање на садовите во мијалникот долго време

Со тоа само го забрзувате размножувањето на бактериите, во влажна средина.

nehigienski-naviki-za-koi-lugjeto-ne-se-svesni-06.jpg

7. Влегувате дома со чевли од надвор.

Ѓонот на чевлите може да има преку 400.000 ситни бактерии кои кога ќе ги внесете дома не знаете со какви симптоми на здравјето може да завршат.

nehigienski-naviki-za-koi-lugjeto-ne-se-svesni-07.jpg

8. Дозволувате миленикот да ви го лиже лицето.

Иако лижењето на сопственикот е знак на нежност за кучињата, сепак бактериите и инфекциите кои може да ни ги пренесат се многубројни.

nehigienski-naviki-za-koi-lugjeto-ne-se-svesni-08.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Туршија и варено вино за здравје – Зимската храна го чува телото од вируси Во зима треба да го промените начинот на исхрана и тоа не само поради празниците...
9 знаци со кои телото ви вели да се погрижите за вашето здравје Белите дамки на ноктите обично се знак за недостаток од одредени витамини и мине...
10 едноставни навики за кои мозокот ќе ви биде благодарен Секој ден предизвикувајте го вашиот мозок – меморирајте ги потребните намирници ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg