9 најголеми грешки што ги правите кога уредувате мал стан

Завеси на прозорците, темен под, тапети со бордура... сите овие работи прават малиот простор да изгледа уште помало. Кои се најчестите грешки при уредување мал стан?

10-najgolemi-greshki-shto-gi-pravite-koga-ureduvate-mal-stan-01.jpg

Малите станови се слатки и компактни, но за да се добие овој совршен изглед, потребно е внимателно да го испланирате секој дел од просторот и секој детаљ што ќе го внесете во домот.

Токму затоа уредувањето мали станови е потешко отколку да уредите поголем простор.

Експертите за уредување откриваат кои се најголемите грешки што се прават при уредувањето мал стан:

Тапети со бордура

Иако тапетите со бордура изгледаат интересно, сепак не се соодветни за мал стан.

Тие визуелно го делат ѕидот на дела, го нагласуваат недостатокот на простор и привлекуваат непотребно внимание кон ѕидовите на собата.

Затоа е можеби подобро да ги оставите ѕидовите бели, но да ставите огледало, кое визуелно ќе го прошири просторот.

10-najgolemi-greshki-shto-gi-pravite-koga-ureduvate-mal-stan-03.jpg

Украси на ѕидовите

Уметничките слики, фотографиите во рамки, ѕидните часовници и слично, изгледаат одлично на ѕидовите на широк стан.

Но, кога просторот е мал, тие дополнително го стеснуваат и ѕидовите делуваат пренатрупано.

Ако имате празен ѕид подобро е да го оставите така или да ставите едноставно огледало за да го проширите визуелно.

10-najgolemi-greshki-shto-gi-pravite-koga-ureduvate-mal-stan-09.jpg

Премногу детали

Сопствениците на мали станови не можат да си дозволат премногу детали во домот.

Затоа, избегнувајте да купувате многу свеќници, рамки за фотографии, големи вазни за цвеќе, украсни фигури и слично.

10-najgolemi-greshki-shto-gi-pravite-koga-ureduvate-mal-stan-07.jpg

Тапети со весели бои или шарен принт

Не ги нагласувајте визуелно ѕидовите со шарени тапети во весели бои и принтови. Изберете смирени, неутрални нијанси.

А ако сакате да му дадете живост на просторот, еден ѕид нека биде во друга боја од останатите, но и тогаш е препорачливо да е монохроматски, а не шарен.

10-najgolemi-greshki-shto-gi-pravite-koga-ureduvate-mal-stan-02.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Кај Драгана дома: Есенски украсен стан во Гостивар со тикви во сите форми и бои и суво цвеќе (фото) „Препознатливо за мене е што во мојот дом секогаш сè е украсено во зависност кој...
Како да ја уредите малата детска соба за да биде практична, но и да изгледа убаво? (фото) Простор за складирање под креветот, големо огледало и многу природна светлина – ...
18 идеи од Пинтерест за стилско уредување мала бања (фото) Ако имате мала бања, не очајувајте - постои начин да ставите сè на едно место, а...
Како да му дадете луксузен изглед на домот, со малку пари? Завеси од подот до таванот, многу растенија и три извори на светлина се само дел...
Предмети кои се „магнет за малер“ во домот, според Фенг шуи Начинот на којшто го уредуваме домот, доста зборува за нас, но според Фенг шуи п...
4 бои кои не треба да доминираат во вашиот дом (делуваат застарено) Сивата, црната, сината и зелената се бои на кои треба да заборавите оваа година,...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg