Големи трикови за мали станови


Големи трикови за мали станови

Малиот стан не е причина за да не посакаме нешто повисоко, посветло и поубаво. Просторот може да се зголеми на неколку начини, а трите основни го подразбираат следното:

golemi-trikovi-za-mali-stanovi-01

- да се тргнат сите прегради или бар оние кои не се неопходни

- да се користи светол мебел

- во ентериерот посебно да се истакне некое парче мебел кој ќе ми даде свежина и пространост на просторот

Вака дизајнираниот стан дава чувство дека се наоѓа надвор од градот, а освен овие основни правила постојат и бројни  дополнителни можности за да го ублажите или целосно да го неутрализирате ограничувањето на малиот стан.

Искористете некој од практичните големи трикови за во мали станови:

Комбинирајте го плакарот со софата

Одличен начин за максимално да го искористите просторот за спиење и сместување на работите е да ги комбинирате орманот и софата, која воедно се пушта и се претвора во кревет за спиење. Најдобра опција е орманот да биде во бела боја или некоја друга светла боја бидејќи на тој начин го „отвора“ просторот, а истовремено ова парче мебел нема да се истакнува премногу, па просторот ќе делува посредено и поголем отколку што е. Препорачливо е белиот орман да се дополни со спротивниот ѕид во бела боја.

golemi-trikovi-za-mali-stanovi-1


Завеси и ситни детали

Завесите и тапетите се многу важен дел од секој стан, а посебно во малите станчиња. Во нив се препорачува користење на храбри завеси од цветниот материјал,  бидејќи во станот даваат некој рустикален шарм, што ја прави атмосферата попријатна. Ако тој амбиент се дополни со некој впечатлив детаљ дополнително ќе се нагласат пастелните бои во станот и ќе остави целосен впечаток.

golemi-trikovi-za-mali-stanovi-2


Тапети во силни и „живи“ бои

Многу ефективен трик во малите простори е  употребата на тапетите со силни и „живи“ бои, како на пример зелената боја со принт на дрво. Ако просторот се збогати и со две огледала од подот до таванот, ефектите дополнително ќе бидат забележливи.

golemi-trikovi-za-mali-stanovi-3


Оригинално решение на неискористениот простор

За да го заокружите целиот простор потребни се оригинални решенија, Едно од нив може да биде широка полица на ѕидот под телевизорот која ќе го направи просторот попрактичен и интересен, а воедно столчињата и другите детали може да ги позиционирате во непосредна близина. Со тоа истиот простор што е за одмор може брзо да го пренамените во простор за собирање и дружење.

golemi-trikovi-za-mali-stanovi-4


Мала трпезарија

Делот меѓу собата и малата кујна може да се претвори во трпезариски простор, а тоа да ви заштеди неколку драгоцени квадрати бидејќи максимално ќе ви биде искористен  делот од станот кој најчесто нема никаква посебна намена и употреба.

golemi-trikovi-za-mali-stanovi-5


Разнобојни предмети во бањата

Малиот стан подразбира и мала бања, па еден од најефективните трикови во овој случај е употреба на разнобојни предмети кои ве одвраќаат од помислата дека просторот е мал и прават весела, разиграна атмосфера во просторот кој нема дневна светлина. Најдобро од сè е тоа што за ваквиот трик ви се потребни минимални финансиски средства, па користа е двојна.

golemi-trikovi-za-mali-stanovi-6

Би можело да ве интересира:

12 трикови како домот да ви изгледа подобро, без да купите ништо Појдете на „шопинг“ дома, односно пронајдете стари парчиња во подрумот и со нив ...
11 трикови со кои вашиот дом ќе биде одлично уреден за малку пари Неколку внимателно избрани украси, наместо многу украси хаотично наредени. Подме...
7 трикови како со малку пари да ѝ го вратите сјајот на старата кујна Купувајте чинии во ист стил и уште 6 едноставни трикови со кои старата кујна ќе ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg