5 Начини да ја освежите дневната соба со модерни и шик детали

Ако центарот на вашата дневна соба се состои од удобна софа и телевизор, тогаш време е за акција! Со оглед на фактот, дека најголемиот дел од денот го поминувате токму во дневната соба, направете ја модерна и шик.

5nacini-da-ja-osvezite-dnevnata-soba-so-0moderni-i-sik-detalji-1

Пред да започнете со уредување на било која просторија, изберете боја на ѕидовите која ќе одговара со мебелот, а потоа според тие нијанси планирајте ја декорацијата.

Овие 5 начини ќе ви помогнат да го освежите омилениот дел од домот:

1. Изберете нова завеса, во светла и неутрална боја

На вашата дневна соба и е неопходна светлина, а во тоа ќе ви помогнат завесите во неутрална боја со впечатливи дезени. Освен што ќе ви внесат светлина во домот, завесите во светла боја ќе ве заштитат од сончевите зраци.

5nacini-da-ja-osvezite-dnevnata-soba-so-0moderni-i-sik-detalji-1

5nacini-da-ja-osvezite-dnevnata-soba-so-0moderni-i-sik-detalji-2

2. Необична масичка за кафе

После градината и терасата, омилено место за пиење кафе е дневната соба. Затоа одберете модерна и необична масичка која ќе ви го разубави просторот. Најсигурен избор ви е дрвената масичка со стакло, која можете да ја пронајдете во различни облици и големини.

5nacini-da-ja-osvezite-dnevnata-soba-so-0moderni-i-sik-detalji-3

5nacini-da-ja-osvezite-dnevnata-soba-so-0moderni-i-sik-detalji-4


3. Освежете ги ѕидовите со слики

Празните ѕидови во светлиот ентериер делуваат пусто и празно, затоа неопходно е да ги потполните со која шарена слика или фреска. Доколку вашата гарнитура е светла, одберете некоја шарена и весела уметничка слика. Запомнете, со вистинската слика додатни детали не ви се потребни.

5nacini-da-ja-osvezite-dnevnata-soba-so-0moderni-i-sik-detalji-5

5nacini-da-ja-osvezite-dnevnata-soba-so-0moderni-i-sik-detalji-6

4. Шарени перници

Празната гарнитура, исто како и ѕидовите, делува безлично и потребно е многу малку да ја збогатите со помош на перници во разни дезени. Не се ограничувајте во боите, особено ако вашата гарнитура е еднобојна. Перниците со цветен дезен се полн погодок и одлично се вклопуваат.

5nacini-da-ja-osvezite-dnevnata-soba-so-0moderni-i-sik-detalji-8

5nacini-da-ja-osvezite-dnevnata-soba-so-0moderni-i-sik-detalji-8.jpg-  


5. Необична ламба  

За стилски уреден простор, никако не ја изоставајте ламбата, која иако нема да биде најсилниот извор на светлина, но дефинитивно ќе биде силен детаљ. Заборавете на класиката и изберете ламба во несекојдневен и поинаков облик. 

5nacini-da-ja-osvezite-dnevnata-soba-so-0moderni-i-sik-detalji-9

Би можело да ве интересира:

4 бои кои не треба да доминираат во вашиот дом (делуваат застарено) Сивата, црната, сината и зелената се бои на кои треба да заборавите оваа година,...
Како да ѝ дадете луксузен изглед на бањата со минималистички златни детали? (фото) Златната боја изгледа одлично во бањата, а доволно е да замените само неколку де...
Како да му дадете луксузен изглед на домот, со малку пари? Завеси од подот до таванот, многу растенија и три извори на светлина се само дел...
10 парчиња од IKEA што совршено ќе се вклопат во секој ентериер Практичните, едноставни и безвременски парчиња од IKEA се омилени за многумина.&...
Идеи за декорирање со кои ќе ја внесете пролетта во домот, без многу пари Свежо цвеќе, мирисливи свеќи и декортивни перници со „весели“, пролетни мотиви.....
8 необични куќи кои како да не потекнуваат од овој свет Некои куќи делуваат како да се од бајките.. Или како да се донесени од иднината....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg