Совети и идеи како да го уредите поткровјето во домот (фото)


Совети и идеи како да го уредите поткровјето во домот (фото)

Поткровјето обично е најмалиот дел од куќата, а многу често и цели станови се наоѓаат на поткровје, но ова место секогаш има некој посебен шарм.

kako-da-ja-uredite-sobata-vo-potkrovje-01 (1).jpg

Ако барате идеја како да го уредите поткровјето, следете некои од следниве совети за подобро да го искористите:

Бели ѕидови

Белата боја создава илузија на пространост, а бидејќи поткровјето е мал простор, белите ѕидови се најдобар избор.

Ако, пак, во оваа просторија имате прозорци, тогаш можете да го обоите спротивниот ѕид со некоја впечатлива боја. Поради прозорецот, силната боја нема да го „затвори“ просторот и ќе направи собата да изгледа уште поудобно.

kako-da-ja-uredite-sobata-vo-potkrovje-02.jpg

Најдете му добро место на креветот

Ако имате прозорец на косиот ѕид, најдобро ќе биде креветот да го поставите под него. Во овие простории добро е што можете да го ставите и креветот на средина.

Најважното во овој случај е да одберете што е можно понизок кревет, а ако сакате да бидете креативни, наредете дрвени палети и врз нив само ставете душек.

kako-da-ja-uredite-sobata-vo-potkrovje-03.jpg

Направете свое катче

Наместо спална, во собата можете да направите и катче за читање, релаксација и слично. Сосемa доволно е да најдете масичка, а околу неа ставете перници за седење.

kako-da-ja-uredite-sobata-vo-potkrovje-04.jpg

Поткровјето може да биде соба за играње или ваше студио

Ако имате деца, поткровјето можете да го претворите во најудобната соба за играње. Од друга страна, поткровјето можете да го претворите во соба за вежбање или, пак, ако свирите инструмент, во ваше музичко студио.

kako-da-ja-uredite-sobata-vo-potkrovje-05.jpg

Поткровје како канцеларија

Ако немате друг простор во домот, зошто да не го искористите поткровјето за вашата домашна канцеларија? Овде сигурно ќе можете да го најдете потребниот мир додека работите, и дефинитивно ќе ја имате најудобната канцеларија.

kako-da-ja-uredite-sobata-vo-potkrovje-06.jpg

Плус фотки за инспирација:

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

27 постелнини заради кои нема да сакате да станете од кревет Сакате да спиете на целата вселена или на затворени очиња како вашите? Во нешто ...
Празници се ближат: 10 прекрасни идеи за зимска идила во спалната соба За помалку од месец дена ни пристигнува зимата, па зошто уште од сега да не си н...
30 бели спални соби за целосно опуштање Вашата спална соба, без разлика дали ја делите со партнерот, или спиете сами, тр...

Најчитани неделава