Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


9 совети за уредување со кои ќе го извлечете најдоброто од малиот ходник

Светлите бои, но и огледалата визуелно ќе го зголемат просторот, а малите теписи со кружна форма ќе му дадат посебен шмек на малиот ходник.

9-soveti-za-ureduvanje-so-koi-kje-go-izvlechete-najdobroto-od-maliot-hodnik-01.jpg

Обично не им обрнуваме многу внимание на ходниците, но тие се важен дел од домот. Ходникот е првото нешто што го гледате кога си доаѓате дома, па зошто да не го претворите во удобно и пријатно катче?

Сепак, ако сте ограничени со простор, може да биде тешко да го направите вистинскиот избор на бои, мебел и декорации.

Затоа, погледнете како да го извлечете најдоброто од малиот ходник:

Светли и неутрални нијанси

Ако имате мал ходник, светлите бои на ѕидовите и таванот можат да го направат визуелно поголем.

По секоја цена избегнувајте ги темните и дречливи бои кои ќе го „задушат“ просторот и ќе направат да изгледа многу помал.

9-soveti-za-ureduvanje-so-koi-kje-go-izvlechete-najdobroto-od-maliot-hodnik-02.jpg

Исполнете го просторот

Ходникот ќе изгледа многу подобро ако ставите шкафче, клупа, стол или слично. Дури и ако станува збор за мал ходник, просторот нема да изгледа натрупано, туку многу попријатно.

9-soveti-za-ureduvanje-so-koi-kje-go-izvlechete-najdobroto-od-maliot-hodnik-03.jpg

Тепих со кружна форма

Малите, кружни теписи се одлични за малите ходници – изгледаат навистина интересно и не го затвораат просторот како оние со правоаголни форми.

9-soveti-za-ureduvanje-so-koi-kje-go-izvlechete-najdobroto-od-maliot-hodnik-04.jpg

Паметно избирајте ги тапетите

Во малиот ходник избегнувајте да ставате многу шарени тапети со дречливи бои. Најдобра опција се тапетите со суптилен дизајн каде што доминираат светлите и неутралните бои.

9-soveti-za-ureduvanje-so-koi-kje-go-izvlechete-najdobroto-od-maliot-hodnik-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

6 трикови со кои ќе ја претворите долгата и тесна просторија во удобно катче Вистински предизвик е да уредите соба која повеќе наликува на ходник, отколку на...
8 трикови со кои на застарениот ентериер во домот ќе му дадете модерен изглед Отворените полици можат да изгледаат одлично, сè додека не се натрупани со сè и ...
„Живеам во најмалиот стан во Њујорк од само 9m² - како функционирам?“ Како изгледа животот во стан од само 9m²? Дали ова навистина е најмалиот стан во...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg