9 совети за уредување со кои ќе го извлечете најдоброто од малиот ходник

Светлите бои, но и огледалата визуелно ќе го зголемат просторот, а малите теписи со кружна форма ќе му дадат посебен шмек на малиот ходник.

9-soveti-za-ureduvanje-so-koi-kje-go-izvlechete-najdobroto-od-maliot-hodnik-01.jpg

Обично не им обрнуваме многу внимание на ходниците, но тие се важен дел од домот. Ходникот е првото нешто што го гледате кога си доаѓате дома, па зошто да не го претворите во удобно и пријатно катче?

Сепак, ако сте ограничени со простор, може да биде тешко да го направите вистинскиот избор на бои, мебел и декорации.

Затоа, погледнете како да го извлечете најдоброто од малиот ходник:

Светли и неутрални нијанси

Ако имате мал ходник, светлите бои на ѕидовите и таванот можат да го направат визуелно поголем.

По секоја цена избегнувајте ги темните и дречливи бои кои ќе го „задушат“ просторот и ќе направат да изгледа многу помал.

9-soveti-za-ureduvanje-so-koi-kje-go-izvlechete-najdobroto-od-maliot-hodnik-02.jpg

Исполнете го просторот

Ходникот ќе изгледа многу подобро ако ставите шкафче, клупа, стол или слично. Дури и ако станува збор за мал ходник, просторот нема да изгледа натрупано, туку многу попријатно.

9-soveti-za-ureduvanje-so-koi-kje-go-izvlechete-najdobroto-od-maliot-hodnik-03.jpg

Тепих со кружна форма

Малите, кружни теписи се одлични за малите ходници – изгледаат навистина интересно и не го затвораат просторот како оние со правоаголни форми.

9-soveti-za-ureduvanje-so-koi-kje-go-izvlechete-najdobroto-od-maliot-hodnik-04.jpg

Паметно избирајте ги тапетите

Во малиот ходник избегнувајте да ставате многу шарени тапети со дречливи бои. Најдобра опција се тапетите со суптилен дизајн каде што доминираат светлите и неутралните бои.

9-soveti-za-ureduvanje-so-koi-kje-go-izvlechete-najdobroto-od-maliot-hodnik-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Избегнувајте црвена боја во кујната и уште 3 Фенг Шуи правила за боите во вашиот дом Кујната не треба да биде црвена, а бањата не треба да биде сина... За да бидете ...
Грешки при уредувањето заради кои постојано мора да чистите во домот (и залудно трошите време и пари... Наместо голем тепих во домот, подобро е да изберете еден помал килим, а преполне...
Кај Драгана дома: Есенски украсен стан во Гостивар со тикви во сите форми и бои и суво цвеќе (фото) „Препознатливо за мене е што во мојот дом секогаш сè е украсено во зависност кој...
Дворче во Градско со лулашки личи на вистинско игралиште и е сон за секое дете (фото) Освен лулашките, во дворчето на Даниела и Томе има и летниковец со хамок, но и и...
Како да ја уредите малата детска соба за да биде практична, но и да изгледа убаво? (фото) Простор за складирање под креветот, големо огледало и многу природна светлина – ...
Предмети кои се „магнет за малер“ во домот, според Фенг шуи Начинот на којшто го уредуваме домот, доста зборува за нас, но според Фенг шуи п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg