Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


7 нови трендови за уредување дневни соби за 2022-ра (и три застарени)

Минималистичкото уредување повеќе не е хит, додека пастелните и кафеавите тонови се најпосакувани за во дневна соба.

7-novi-i-3-zastareni-trendovi-za-ureduvanje-dnevni-sobi-za-2022-ra-spored-dizajneri-na-enterier-01.jpg

Трендовите за уредување постојано се менуваат, а изгледа во последно време се дава предност на функционалното и практично уредување.

Односно, иако е важен и изгледот на просторијата, исто важно е и дали целиот простор е паметно искористен, дали мебелот е квалитетен и колку е практичен.

За Insider, неколку дизајнери на ентериер споделуваат кои трендови за уредување ќе бидат хит годинава, а на кои е време да заборавиме.

Нивните совети во продолжение:

Пастелните бои стануваат уште попопуларни

Наместо неутралните сиви, пастелните нијанси изгледаат многу подобро, а периодов можеби најпопуларни се розовите тонови.

Пастелните бои се одличен начин да ја освежите дневната соба, без тоа да биде кич.

7-novi-i-3-zastareni-trendovi-za-ureduvanje-dnevni-sobi-za-2022-ra-spored-dizajneri-na-enterier-02.jpg

Кафеави парчиња мебел

Ако не ви се допаѓаат пастелните бои, можете да ги замените со кафеави нијанси кои му даваат топлина на просторот.

Најдобро е кафеавата боја да ја користите за мебелот во дневната, но и завесите.

7-novi-i-3-zastareni-trendovi-za-ureduvanje-dnevni-sobi-za-2022-ra-spored-dizajneri-na-enterier-03.jpg

Квалитетни и издржливи ткаенини

Иако можеби поквалитетните ткаенини се и поскапи, според дизајнерите вреди да вложите во нив.

Во овие ткаенини, кои можат да бидат дел од тапацираниот мебел, тепихот или завесите, спаѓаат волна, кожа и слично.

7-novi-i-3-zastareni-trendovi-za-ureduvanje-dnevni-sobi-za-2022-ra-spored-dizajneri-na-enterier-04.jpg

Табуретките се голем хит

Табуретките можат да се вметнат во секакви дневни соби и покрај тоа што ја освежуваат просторијата, во собата додаваат и уште едно место за седење без да зафатат многу простор.

7-novi-i-3-zastareni-trendovi-za-ureduvanje-dnevni-sobi-za-2022-ra-spored-dizajneri-na-enterier-05.jpg

Асиметрични декорации

Огледала со необична форма, „неправилно“ наредени рамки, украси со чудни форми – сè што може да се нарече асиметрично доминира во овогодишните трендови за уредување дневни соби.

7-novi-i-3-zastareni-trendovi-za-ureduvanje-dnevni-sobi-za-2022-ra-spored-dizajneri-na-enterier-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

9 совети за уредување со кои ќе го извлечете најдоброто од малиот ходник Светлите бои, но и огледалата визуелно ќе го зголемат просторот, а малите теписи...
Детали во дневната соба за кои вреди да дадете повеќе пари, според дизајнери на ентериер Гарнитурата за седење е „главниот“ дел на дневната соба, па нема да погрешите ак...
Мебел од ратан – летен хит кој ќе донесе свежина во домот (фото) Мебелот од ратан е хит за оваа пролетна и летна сезона и вреди да му дадете шанс...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg