Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-09-2023


Брзи банички со спанаќ и сирење – со готови кори и без печење

Како да подготвите брзи, крцкави банички со спанаќ и со сирење за целото семејство? Веруваме дека на овој брз специјалитет од готови кори никој нема да му одолее.

brzi-banichki-so-spanakj-i-sirenje-so-gotovi-kori-i-bez-pechenje-01.jpg

Доколку и вам ви се допаѓаат бурекот и баничките со спанаќ и сирење, тогаш овој специјалитет мора да го пробате.

Нема да го поминете целиот ден во месење, сукање и печење, а ќе добиете 20 банички.

Потребни состојки:

 • 10 готови кори за пита (исечени на половина);
 • 1 јајце;
 • 150ml млеко;
 • 50ml сончогледово масло;
 • 200g свеж спанаќ;
 • 250g младо сирење;
 • 125g крем сирење;
 • Малку изронета моцарела.

Начин на подготовка:

 • Во длабок сад се ставаат јајцето, млекото и маслото и се мешаат;
 • Во друг сад се прави фил од исчистен спанаќ и трите вида сирења;
 • Секоја кора се премачкува со смесата од јајце и млеко, па потоа на средина ѝ се става од филот со спанаќ и сирење;
 • Прво се предиплува кората од едната страна, а потоа и од другата, за да се добијат два слоја кора еден над друг, па потоа се превиткуваат и краевите;
 • Секоја баничка се потпржува на нелепливо тавче од двете страни на средна температура, односно додека корите да добијат златно кафена боја.

Видео упатство:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Брзи лиснати кроасани со зденка и виршла Супер брз рецепт за кроасани со готово лиснато тесто, зденка и виршли... Се топа...
Домашен бурек со месо за 15 минути - најгледаниот рецепт на Dave’s Kitchen со 100.000 прегледи Како да подготвите бурек во домашни услови и тоа со готови кори, а не со тегнати...
Чизкејк од банани што не се пече – идеален за летните денови Брзите чизкејк десерти се меѓу омилените на модерните домаќинки затоа што не се ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg