Вкусни бомбици од 2 состојки за кога немате ништо благо дома

Кога немате ништо благо дома, можете да си подготвите бомбици од само 2 состојки. Готови се за 40-тина минути и многу се вкусни.

vkusni-bombici-od-2-sostojki-za-koga-nemate-nishto-blago-doma-video-01.jpg

Прочитајте го овој рецепт за бомбици кои се прават лесно, и кои сигурно ќе посакате и вие да ги направите.

Потребни состојки:

  • 120ml кондензирано млеко
  • 60g какао (за бомбиците)
  • 20g какао за валкање

Начин на подготовка:

  • Во длабок сад ставете го кондензираното млеко, па преку цедалка додајте го какаото. На овој начин какаото ќе биде без грутчиња.
  • Измешајте ги млекото и какаото со лажица. Матете додека да добиете хомогена смеса.
  • Истурете ја смесата врз пластична фолија, убаво затворете ја и ставете ја во замрзнувач околу 30 минути.
  • Извадете ја од замрзнувачот и пресечете ја со нож на еднакви делови – од оваа смеса би требало да добиете околу 20 парчиња.
  • Секое парче направете го во форма на топче меѓу дланките, а потоа извалкајте го во какаото.
  • Колачињата можете да ги послужите со кафе.

Видео постапка:

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вкусен викенд појадок - потпечена тортиља со спанаќ и кашкавал Богатство од вкусови за совршен викенд појадок кој се подготвува за 30-тина мину...
Рецепт за турски ѓевречиња меки како душа Овие турски ѓевречиња уште се познати и како ачми, а може да ги подготвите и со ...
Највкусната посна сарма со праз, по рецепт на нашите баби Бадниковата и божиќната трпеза никако не можат да поминат без посна сарма... Дал...
3 супи за рамен стомак (се подготвуваат за 30 минути) Ако планирате да бидете на диета и да загубите некој килограм, супите се одлични...
Викенд мезе: Крцкави пилешки прсти од рерна, готови за 30-тина минути Крцкавите пилешки прсти се омилени за мезе или како предјадење, а наместо да ги ...
Рецепт за најбрзиот десерт од само 3 состојки Што можете да подготвите за десерт набрзина, без да губите премногу време? За ов...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg